AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Dashuria - Love - Liebe

Nach unten 
AutorNachricht
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Martesa dhe Jeta   Di 05 Feb 2008, 12:52

Ja disa nga rreziqet e shumta si pasojė e mosmartesės;
rreziku trupor dhe shėndetėsor. Mosmartesa shpie gjer tek prostitucioni dhe sėmundjet ngjitėse vdekjeprurėse si: sida, sifilizi, gonorea, papiloma e njeriut, sėmundja e adoleshencės sė hershme etj.
rreziku moralo-shpirtėror. Si rrjedhojė e mosmartesės paraqiten devijime tė rėnda morale dhe shpirtėrore. Kėshtu kemi prostitucionin, pastaj homoseksualizmin, pedofilizmin e shumė tė tjera tė kėtij rangu, e tek kėta persona shtohet harresa, bie interesimi i tij pėr aspekte tjera tė jetės (ai ėshtė indiferent ndaj tyre), ai bėhet barrė dhe fatkeqėsi e shoqėrisė. Kėshtu kemi paraqitjen e disa dukurive si: rini rrugaēe, huligane e dhėnė pas epsheve, gjeneratė e ngatėruar dhe e sėmurė nė trup, moral, mendje dhe shpirt, tregtues pasionesh e instiktesh qė merren me shitjen e femrave nė shtėpitė publike, lokale tė natės ku femrat zvishen pa fije turpi para meshkujve, libra erotikė, revista pornografike, filma tė fėlliqur, grupe hipikėsh qė u ngjasojnė shtazėve etj. Ndaj jo rastėsisht ish kryetari sovjetik Nikita Hrushēov mė 1962 deklaroi haptazi se ardhmėria e Rusisė ėshtė nė rrezik, se rinia ruse nuk e ka tė sigurtė ardhmėrinė pėr shkak se ėshtė fundosur nė amoralitet dhe e dhėnė pas pasioneve tė shfrenuara si shkak i mosmartesės. Nė tė njejtėn kohė ish presidenti amerikan Xhon Kenedi e deklaroi tė njėjtėn pėr rininė amerikane, duke e emėruar kėshtu: "rini e cila nuk martohej e kėshtu ēonte njė jetė tė ērregulluar, e paaftė dhe e pandėrgjegjshme ndaj shoqėrisė". Francezėve tė mundur nė Luftėn e Dytė Botėrore, marshali Peten ua tėrhoqi vėrejtjen kėshtu: "O miq ne na shkatėrroi dėfrimi! ". Pastaj vazhdoi: "Shqyrtoni mire gabimet tuaja dhe do t'i gjeni mė tė rėnda. Ju s'deshėt fėmijė, e braktisėt jetėn familjare. i shqelmuat vlerat e larta shpirtėrore. Kudo kėrkuat epshin…" Ndaj historia tregon se popujt kanė kėrkuar rrugėzgjidhje pėr t'i ēuar tė rinjtė nė martesė me qėllim qė tė mundin tė vazhdojnė ekzistencėn dhe bashkėsinė e tyre. Nė perandorinė romake institucioni i familjes qe tronditur nga pėrhapja e madhe e jetės beqare e tė lirė. Pėr kėtė shkak, sipas ligjeve qė nxorri perandori Oktavijan Augusti, ēdokush ishte i detyruar tė martohej sipas mundėsive tė veta dhe tė martuarit qė tė bėnin fėmijė. Kush nuk vepronte nė pėrputhje me kėto urdhėra u nėnshtrohej pasojave serioze e tė rėnda.
3- rreziqet tjera shoqėrore. Kėto rreziqe kėrcėnojnė familjen, kėrcėnojnė tė ardhmen e foshnjave dhe fėmijėve tė tjerė, shkaktojnė prishjen e jetės bashkėshortore, ndėrprejnė lidhjet familjare.
4- rreziku ekonomik. Njerėzit e pamartuar dhe tė dhėnė pa epsheve shkaktojnė rėnien e ekonomisė sė popullit, edhe atė: pėr shkak tė dobėsimit tė forcave punuese, tė uljes sė prodhimtarisė dhe pėrdorimit tė mjeteve tė paligjshme.
5- rreziku fetar nė kėtė dhe nė botėn tjetėr. Tekefundit, i pamartuari, ai qė don tė ngel beqar, dhe jo i devotshėm cilėsohet me katėr veti qė na i ka treguar Muhamedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, i cili thotė: "Ruhuni nga prostitucioni se ai pėrmban katėr veti tė kėqija: ua nxin fytyrėn, ua ndal rrizkun, e hidhėron All-llahun dhe shkakton dėnim tė pėrhershėm nė Xhehenem" (Taberaniu). E rreziku fetar te personi qė bėn prostitucion ėshtė se atij i largohet besimi dhe se i dyfishohet dėnimi nė Ditėn e Kijametit, siē na ka treguar i dėrguari i cili thotė: "Ai qė bėn zina, nuk ėshtė besimtar nė kohėn kur bėn zina". (Buhari, Muslim).
Kėto ishin disa nga rreziqet mė tė njohura, qė vijnė nga murgėria dhe beqaria, qė dėmtojnė shėndetin, familjen, moralin, shpirtin ekonominė, shoqėrinė dhe fenė…
E atėherė cila ėshtė rruga pėr pėrballimin e gjithė kėtyre? Padyshim kjo rrugė ėshtė martesa e hershme, sepse kur i riu tė shoh se rruga ėshtė e mbyllur pėr amoralitet dhe janė fshirė shenjat e saj, atėherė do ta kuptojė se s'ka rrugėdalje tjetėr pėr kėnaqjen e epshit pėrveē me anė tė martesės legjitime, tė cilėn e ka ligjėsuar All-llahu, subhanehu ve teala, dhe e ka nxitur feja Islame, duke qenė martesa e heshme njė prej ligjeve Islame siē thotė Muhamedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pėr tė rinjtė: "O ju tė rinj! Kush ka mundėsi pėr martesė le tė martohet…! " (El-Xhema-ah) Gjithashtu edhe Kur'ani i Madhėrishėm e urdhėron Martesėn. Thotė All-llahu, xhel-le shanuhu, "Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit)…". Ky urdhėr nė pėrputhje me gjendjen dhe nevojėn pėr martesė tė personit, shkallėzohet nga farzi e mėposhtė. (prej farz, vaxhib nė synnet etj. sh.r.) E nė porositė tjera tė tė Dėrguarit thuhet kėshtu: "Me Martesėn personat kanė plotėsuar gjysmėn e besimit, ndėrsa gjysma tjetėr ėshtė respekti ndaj All-llahut. " apo "Martohuni qė tė shtoheni, se unė do tė mburrem me ju para popujve tjerė. "(Bejhekiu, Abdurrezaku) Tė tregojmė edhe se martesa dhe lindja e fėmijėve ka qenė edhe nė traditėn e pejgamberėve, siē na tregon i Dėrguari: "Katėr gjėra janė prej punėve tė pejgamberėve: kėnaja, parfumi, misvaku dhe martesa" (Tirmidhiu) Dhe vėrtetė tė gjithė tė Dėrguarit janė martuar dhe kanė pasur familje, pėrfshirė kėtu edhe Muhamedin, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pėrveē Isait, alejhis-selam, i cili nuk ėshtė martuar, por kur do tė kthehet nė Tokė edhe ai do ta plotėsojė kėtė sunnet tė pejgamberėve.
Ndėrkaq martesa ofron shumė pėrparėsi dhe dobi, edhe atė;
1- shtimin, e me kėtė edhe ruajtjen e gjinisė njerėzore. Thotė All-llahu, xhel-le shanuhu, nė Kur'an: "O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė vete (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqen) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. "(En-Nisa, 1), dhe nė Kur'an e gjejmė edhe kėtė: "All-llahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj, e prej bashkėshorteve tuaja fėmijė e nipa. "(En-Nahl, 72).
2- ruajtjen e familjes.
3- shpėtimin e shoqėrisė nga prishja e moralit.
4- ndihmėn e bashkėshortėve pėr formimin e familjes. Me anė tė martesės bashkėshortėt ndihmohen nė formimin e familjes, nė edukimin e fėmijėve, nė punėt e pėrditshme gjatė jetės, ku secili plotėson punėn e tjetrit dhe secili i kryen obligimet qė i ka ndaj bashkėshortit, pėr tė cilat do tė flasim inshaall-llah.
5- Nė shėrimin e shoqėrisė nga sėmundjet e ndryshme tė cilėt i pėrmendėm.
6-nė nxitjen e dashurisė prindėrore. Me anė tė martesės lind dashuria e madhe e prindėrve ndaj fėmjėve tė tyre. Kjo shihet qartė nė ndikimin e madh qė ka dashuria e prindėrve te fėmijėt dhe nė sukseset gjatė pėrkujdesjes, edukimit, shkollimit, ruajtjes sė ineresave tė tyre si dhe nė pėrpjekjet e tyre pėr njė jetė mė tė mirė dhe ardhmėri me perspektive.
qetėsimi shpirtėror i bashkėshortėve me njėri tjetrin. Vėrtetė, burri pas kryerjes sė detyrave tė rėnda tė pėrditshme, kthehet nė gjirin familjar dhe bashkė me bashkėshorten dhe fėmijėt i harron vėshtirėsitė gjatė ditės, duke akumuluar energji pėr sfidat e sė nesėrmes, e posaēėrisht vlen tė pėrmendet prehja shpirtėrore qė gruaja e gjen tek burri i saj. Pėr kėtė All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "… ato janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr to…"(El-Bekare, 187) , dhe thotė: "Edhe njė argument tjetėr i tij ėshtė se Ai, nga lloji juaj krijon bashkėshorte qė tė gjeni prehje pranė tyre dhe ndėrmjet jush mbjell dashuri dhe mėshirė. Ky me tė vėrtetė ėshtė argument pėr njerėzit qė meditojnė"(Er-Rum, 21)

powered by: Be^CooL
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: :: dashuria ::   Di 05 Feb 2008, 13:04

U ulėn nė breg tė detit vajzat e reja dhe e rrethuan Shqiponjėn pėr ta dėgjuar.

„Po ēfarė ėshtė dashuria? Ēfarė di pėr dashuri?“

„Vajzat e dashura, pse nuk mė bėni ndonjė pyetje mė tė lehtė? Pėr fat tė keq nuk di t’ju tregoj se ēfarė ėshtė dashuria. Vetėm mund t’ju tregoj se ēfarė nuk ėshtė.

Nuk ėshtė dashuri tė rrahėsh dhe tė shash njė fėmijė. Nuk ėshtė dashuri ta detyrosh tė jetojė jetėn tėnde, ta realizojė ėndrrat e tua nė vend qė ta shikosh vullnetin dhe rrugėn e vėrtetė tė asaj krijese, qė ndodhet krejtėsisht nė mėshirėn tėnde.“

Vajzat e shikuan me sy tė rrumbullaktė dhe bėnė „po“ me kokė. Njėra e futi gėrshetin nė gojė dhe e pėrtypi pak, tjetra u shtri nė rėrė mbi barkun, e mbėshteti kokėn nė duart dhe i ngulte sytė Shqiponjės, e cila vazhdoi sė foluri:

„Nuk ėshtė dashuri tė detyrosh dikėnd tė bėjė dashuri, nėse mė kuptoni. As nuk ėshtė dashuri ta kėrcėnosh me braktisje nė qoftė se dėshira jote nuk plotėsohet. Nuk ėshtė dashuri tė bėhet dashuri pa respektuar njėri-tjetrin.“

Njė vajzė bėri grusht, tjetrės i errėsuan sytė. „As nuk ėshtė dashuri tė mashtrosh“, thirri njė vajzė tjetėr.

„Ke tė drejtė shumė“, iu pergjigj Shqiponja. „As nuk ėshtė dashuri tė shkatėrrosh ėndrrat, aspiratat mė tė mėdha, krijimtarinė, idetė e krisura tė dikujt, nė emėr tė dashurisė. As nuk ėshtė dashuri ta pėrdorėsh tjetrin pėr qėllime vetjake. As nuk ėshtė dashuri tė gėnjesh, te bėsh premtime tė kota, tė fshehėsh njė anėn tėnde tė rėndėsishme pėr ta mbajtur dashurinė; sepse kėshtu dashuria burgoset si njė zog nė kafaz ose theret si njė viē nė thertore.

Po, pra, gocat e mia, ju kam dhėnė disa shembuj se ēfarė nuk ėshtė dashuria, por pėr t’ju treguar se ēfarė qenka dashuria kam frikė tė mos jem personi mė i pėrshtatshėm“, tha Shqiponja dalėngadalė, me njė zė tė ngjyrosur prej njėfarė pendimi. Dallgėt vazhdonin tė rrokullisnin mbi plazhin.

„Po ti e do detin!“ thirri befas vajza e ulur pranė Shqiponjės. „Dhe ti na do neve!“

Sytė e Shqiponjės u mjegulluan. E pėrqafoi vajzėn, i tha: „ke tė drejtė, faleminderit, ke tė drejtė shumė“, dhe zuri tė buzėqeshte si rrezet e diellit, i cili ishte i fshehur pėrgjysmė prapa reve nga hidhte vizatime tė veēanta prej hije dhe drite mbi Malin e Lėkurėsit.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Dashuria - Love - Liebe   Di 05 Feb 2008, 16:16

qyre tripin tu mar me dashnii nncncnc
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
RaP_3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 50
Alter : 29
Ort : Zürich
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: re: dashniaaaaa   Di 05 Feb 2008, 16:22

ska hajr pi dashnis........ No No No No No
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.AlbaRadio.ch
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Dashuria - Love - Liebe   Di 05 Feb 2008, 16:26

pse kan thon pleqt dashnija gerrdiaaaaaaaaaaaaaa
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Dashuria - Love - Liebe   Do 07 Feb 2008, 02:39

moni bre se boll jam tu heken prej ksaj virone dashnijee...khee khee... Crying or Very sad
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
RaP_3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 50
Alter : 29
Ort : Zürich
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Re: Dashuria - Love - Liebe   Mo 11 Feb 2008, 12:51

un tham vetem: DASHURIJA ĖSHT ARSYEJA E JETES..
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.AlbaRadio.ch
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Dashuria - Love - Liebe   

Nach oben Nach unten
 
Dashuria - Love - Liebe
Nach oben 
Seite 1 von 1
 Ähnliche Themen
-
» Ingame || Rolenspielregeln
» Paris Love | FSK 18 | Anime/Manga - Dark Fantasy

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: :: Dashuria ::-
Gehe zu: