AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 SHBA-tė i bėjnė thirrje Serbisė tė pranojė pavarėsinė e Kosovės

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: SHBA-tė i bėjnė thirrje Serbisė tė pranojė pavarėsinė e Kosovės   Do 14 Feb 2008, 14:44

Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice, tha tė mėrkurėn se shpreson qė Serbia ta pranojė zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe tė vazhdojė rrugėn drejt integrimit mė tė plotė me Evropėn. Kosova pritet ta shpallė pavarėsinė brenda disa ditėsh.
Shtetet e Bashkuara pritet qė sė bashku me aleatėt e Bashkimit Evropian ta njohin pavarėsinė e Kosovės, sapo ajo tė shpallet zyrtarisht. Rice e kėshilloi Serbinė, e cila e kundėrshton me forcė njė gjė tė tillė, qė ta pranojė realitetin e krijuar dhe tė shikojė pėrpara.

Duke folur tė mėrkurėn para Komisionit tė Senatit pėr Marrėdhėnie me Jashtė, nė njė seancė ku paraqiti buxhetin e Shteteve tė Bashkuara pėr marrėdhėniet me jashtė, Rice tha se Serbinė e pret integrimi mė i plotė me Evropėn, sapo ēėshtja e Kosovės tė jetė zgjidhur, njė proces qė ajo e pranoi se nuk do tė jetė i lehtė pėr Beogradin.

“E di qė kjo do tė jetė njė periudhė jashtėzakonisht e vėshtirė pėr popullin serb. Dhe Shtetet e Bashkuara do tė shtrijnė dorėn e miqėsisė, duke thėnė se statusi i Kosovės dhe zgjidhja e tij do t’i hapin rrugėn Serbisė qė tė shohė pėrpara dhe tė vazhdojė tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm”, u shpreh ajo.

Administrata e presidentit Bush ka mbėshtetur planin e tė dėrguarit tė OKB-sė Martti Ahtisaari, pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn dhe kjo politikė gėzon pėrkrahje nga tė dyja palėt nė Kongresin amerikan. /VoA/
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
SHBA-tė i bėjnė thirrje Serbisė tė pranojė pavarėsinė e Kosovės
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: