AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Lavrov: Nuk do tė shkelet e drejta ndėrkombėtare pėr shkak tė Kosovės

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Lavrov: Nuk do tė shkelet e drejta ndėrkombėtare pėr shkak tė Kosovės   Mi 13 Feb 2008, 16:33

Ministri i Jashtėm i Rusisė, Sergei Lavrov, tė martėn mbėrrin nė Slloveni, ku tė mėrkurėn do tė marrė pjesė nė takimin e treshes sė Bashkimit Evropian dhe Federatės Ruse. Para nisjes drejt Sllovenisė Lavrov ka deklaruar se Kosova nuk mund tė jetė rast i veēantė nė botė, pėr shkak tė tė cilit do tė shkelej e drejta ndėrkombėtare.
Sipas tij, mbėshtetėsit e pavarėsisė sė Kosovės e konsiderojnė Kosovėn si rast unik dhe pėr kėtė shkak sipas tyre, “mund tė shkelet e drejta ndėrkombėtare dhe se tė gjithė tė tjerėt duhet tė pajtohen me kėtė gjė”.

"Kjo nuk do tė ndodhė", ka thėnė Lavrov. Sipas tij, shumėkush i kupton rreziqet dhe kėrcėnimet – kupton se kjo gjė do tė shkaktonte reagimin zinxhiror nė shumė pjesė tė Evropės dhe tė botės, mirėpo llogarisin se do t’ia dalin disi – ndėrsa njė plan tė qartė tė aktiviteteve, nė rast tė reaksioneve tė tilla, askush nuk mund ta propozojė.

Shefi i diplomacisė ruse ka thėnė se pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės po shfrytėzohen standarde tė dyfishta. "Thonė se serbėt dhe shqiptarėt nuk mund tė jetojnė sė bashku dhe se pėr kėtė shkak duhet ndarė Kosovėn nga Serbia, mirėpo nė Kosovė ka serbė”, ka thėnė ai. "Si do tė jetė me serbėt nė Ksoovė? Nė kėto pyetje nuk ka pėrgjigje. Absolutisht bėhet fjalė pėr standard tė dyfishtė”, ka shtuar ai.

Ministria e Jashtme e Sllovenisė njoftoi se takimi i Lavrovit me Dimitrij Rupel, Javier Solana dhe Benita Ferrero-Valdner, do t'i kushtohet ēėshtjes sė Kosovės, procesit paqėsor nė Lindjen e Mesme, si dhe marrėdhėnieve midis Rusisė dhe Bashkimit Evropian.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Lavrov: Nuk do tė shkelet e drejta ndėrkombėtare pėr shkak tė Kosovės
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: