AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Turk: Njohja e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje e Kombeve tė Bashkuara

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Turk: Njohja e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje e Kombeve tė Bashkuara   Mi 13 Feb 2008, 16:32

Presidenti i Sllovenisė, Danilo Turk, ka deklaruar se njohja e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje e Kombeve tė Bashkuara, por e shteteve sovrane. Gjatė takimit me sekretarin e pėrgjithshėm tė KB-sė, Ban Ki-Moon, nė New York, Turk ka thėnė se me kėtė rast duhet tė respektohet praktika dhe e drejta ndėrkombėtare, njofton agjencia sllovene STA.
Turk, gjatė takimit tė mbrėmshėm me Ki-Moonin, ka thėnė se ēėshtja e Kosovės, ishte qė njė kohė tė gjatė nė rend tė ditės nė KB dhe se tash ka ardhur faza e re ku pėr njohjen (e Kosovės), duhet tė vendosin vetė shtetet sovrane.

Ai ka shtuar se edhe pėr organizatėn botėrore do tė ketė punė lidhur me Kosovėn. “Kur tė fillojė deklarimi i shteteve sovrane, Kombet e Bashkuara do tė jenė ‘sėrish nė lojė’”, ka thėnė ai.

Turk po ashtu ka thėnė se organizata botėrore do tė jetė e pėrfshirė nė ēėshtjet siē janė; prania e misionit ndėrkombėtar dhe realizimi i ndryshimeve tė planifikuara nė kėtė fushė.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen se kur do tė ishte koha mė e pėrshtatshme pėr Slloveninė qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės, Turk nuk ka dhėnė pėrgjigje tė saktė, por ka shtuar se - “nuk sheh arsye qė Sllovenia tė jetė nė krye”.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Turk: Njohja e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje e Kombeve tė Bashkuara
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: