AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Waldner: Jam realiste pėr qėndrimet e kundėrta BE-Rusi pėr Kosovėn

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Waldner: Jam realiste pėr qėndrimet e kundėrta BE-Rusi pėr Kosovėn   Mi 13 Feb 2008, 16:30

Komisionerja evropiane pėr Politikė tė Jashtme, Benita Ferrero Waldner, ka deklaruar tė mėrkurėn se - mbetet realiste kur bėhet fjalė pėr pėrafrimin e qėndrimeve me Rusinė pėr statusin e Kosovės. Waldner e bėri kėtė deklaratė pak para takimit tė treshes evropiane me delegacionin rus, qė do tė zhvillohet nė afėrsi tė Kranjit, nė Slloveni.
"Do tė dėshiroja qė me palėn ruse t’i pėrafronim qėndrimet, por jam realiste”, ka thėnė Waldner para arritjes nė Kranj tė Sllovenisė, ku do tė zhvillohet takimi BE-Rusi, ndėrsa pritet qė ēėshtja e Kosovės tė jetė temė kryesore e takimit.

"Qėndrimi i BE-sė ėshtė se, statusi i tashėm i Kosovės ėshtė i paqėndrueshėm dhe se kemi nevojė pėr njė zgjidhje tė pėrhershme”, ka thėnė ajo – pėr tė shtuar se –pėrkundėr qėndrimeve tė kundėrta tė Brukselit dhe Moskės, ėshtė e bindur se dialogu nė mes tė dy palėve do tė vazhdojė.

Ndėrkaq ministri i Jashtėm i Sllovenisė, Dimitrij Rupel, ka deklaruar se "ende nuk e dimė se ēfarė do tė ndodhė lidhur me Kosovėn”.

“Kemi disa informata tė caktuara, parashikime tė caktuara, por tash pėr tash agjė nuk mund tė thuhet”, ka thėnė Rupel para takimit me delegacionin rus.

I pyetur nėse nė kėtė takim mund tė zbuten mospajtimet nė mes tė BE-sė e Rusisė lidhur me Kosovėn, ai ka thėnė se, “ndoshta, BE-ja dhe Rusia do tė ‘pajtohen paraprakisht’ rreth kėsaj ēėshtjeje”.

Krahas komisionares Valdner, delegacionin e BE-sė do ta pėrfaqėsojnė Dimitrij Rupel dhe Javier Solana, ndėrsa delegacioni rus udhėhiqet nga shefi i diplomacisė ruse, Sergei Lavrov.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Waldner: Jam realiste pėr qėndrimet e kundėrta BE-Rusi pėr Kosovėn
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: