AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Mrekullit e kuranit

Nach unten 
AutorNachricht
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Mrekullit e kuranit   Mi 13 Feb 2008, 00:20

NJERIU NĖ BARK TĖ NĖNĖS

Shtrohet pyetja, vallė ėshtė orvatur ose jo, qė para Kur’anit ose gjatė revelimit tė Kur’anit, dikush tė shkruajė rreth kėsaj teme. Pėrgjigjeja do tė ishte - askush. I pari qė foli ishte Kur’ani dhe ky na dha njė tė pa njohur, sepse krijimi ėshtė i panjohur.

Tė thellohemi mė tepėr nė atė se ē’na thotė Kur’ani mbi zhvillimin e foshnjes nė bark tė nėnės, si dhe ē’na thotė shkenca pėr zhvillimin e embrio-nit. Rreth kėsaj theksuam diēka nga pjesa tjetėr e librit, por, tani do tė kthehemi edhe njėherė. Shtrohet pyetja, vallė ėshtė orvatur ose jo, qė para Kur’anit ose gjatė revelimit tė Kur’anit, dikush tė shkruajė rreth kėsaj teme. Pėrgjigjeja do tė ishte - askush. I pari qė foli ishte Kur’ani dhe ky na dha njė tė pa njohur, sepse krijimi ėshtė i panjohur. Pėrderisa All-llahu i Lartėsuar na dha kėto etapat e embrionit, ėshtė argumet qė e madhėron dhe tregon forcėn dhe diturinė e Tij. I Lartėsuari thotė:

“Pas kėsaj Ne e bėmė atė (njeriun, pasardhėsin e Ademit) nė nutfe (lėngu i ngjizur pas bashkimit tė spermės mashkullore me atė femėrore), duke e siguruar ate nė vend tė sigurt (mitėr). Mandej, Ne e bėmė Nutfete nė Alakaten (shushunjė, copė gjaku tė mpiksur, gjė tė varur); mandej atė alakate e bėmė Mudgaten (xhungė mishi, si gjė pėr tė pėrtypur);mandej Ne atė el Mudgate e bėmė asht pastaj mbėshtollėm ashtin me mish…” 82

Shkenca e embriologjisė, kėtė nuk e ka njohur mė parė, ajo u njoftua tani me kėtė. Ashtu siē thamė mė herėt, Kur’ani ėshtė libėr, leximi i tij konsiderohet adhurim, ai nuk ndryshon e as nuk zėvendėsohet. Ajo qė ėshtė theksuar nė Kur’an, do tė mbetet deri nė ditėn e fundit. Kur Kur’ani na tregon diēka, ai sikur kėrkon t’i sfidojė shkencat dhe shkencėtarėt, deri nė ditėn e kataklizmės. Atyre sikur dėshiron t’u thotė: “Ja, tani para jush ėshtė zhvillimi i embrionit nė barkun e nėnės, kurse Unė ju kam pėrmendur etapat nė hollėsi, kėtė nuk e ka shkruar askush mė parė, para revelatės sė Kur’anit”.

Por, kjo nuk u njoh ndėr njerėzit edhe pas disa shekujsh. Unė e regjistrova kėtė, pėr arsye, se kur tė vijė koha qė t’u mundėsoj qė t’i njihni kėto etapa, do tė vėrtetoheni se autori i Kur’anit ėshtė All-llahu xh.sh., ngase askush nga njerėzit nuk mund t’i thotė kėto fjalė, kurse All-llahu e garanton vėrtetėsinė e kėsaj ndėr gjenerata dhe mė vonė. Ai e heq perden e zbulimit, pėr ta parė njerėzit atė tė cilėn nuk e kanė ditur. A nuk ėshtė ky All-llahu, Ai i cili garanton atė, qė njeriu nuk mund tė garantojė pėr tė, asnjė njeri sado i ditur tė jetė ai? Si mund tė garantojė njeriu, se pas njė viti, ose dhjetė e qindra vite, nuk do tė pėsojė ndryshime dhe do tė kundėrshtohet. Kush e vėrteton mos saktėsinė e tij.

Sikur fjala mos t’ishte pėr All-llahun dhe sikur mos t’ishte fjala pėr njė bindje tė plotė, tė thellė, Kur’ani thujase iu ka dhėnė armėt pėr shkatrimin e vet. Mjaftonte qė njeriu tė thoshte, u vėrtetua shkencėtarisht, se etapat e theksuara nė Kur’an, nuk janė tė vėrteta. Do tė mjaftonte kjo ta shkatėrronte fenė qė nga themeli, sepse Kur’ani ju kishte dhėnė mohuesve tė fesė armėn mė tė fortė. Ai qė e ka zbuluar embriologjinė ėshtė i bindur nė vėrtetėsinė e Kur’anit, ashtu siē ėshtė i bindur, se sado qė tė zbulojnė gjėra tė reja shkencėtarėt, ata nuk do tė munden ta pėrgėnjėshtrojnė kėtė ajet. Pas hulumtimeve tė gjata nė kėtė shkencė, ėshtė vėrtetuar pėr vėrtetėsinė e Kur’anit qė e ka thėnė para 14 shekujsh, dhe kjo nuk kundėrshtohet pėr asnjė imtėsirė, edhe pse kjo ka qenė njė e panjohur, ēėshtje pėr tė cilėn nuk ka folur asnjė njeri mė parė. Kur’ani kėtu na tregoi imtėsisht dhe pėrcaktoi etapat e zhvillimit embrional, dhe mė vonė, shkenca vėrtetoi thėnjet e Tij. Konstatojmė se ai qė tregoi kėtė ėshtė All-llahu, dhe vetėm Ai ėshtė bindėsi i vetėm, i plotė.

_________________
i am from the hell...
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
 
Mrekullit e kuranit
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Religjion-
Gehe zu: