AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Pse hebrenjt jan te fuqishem

Nach unten 
AutorNachricht
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Pse hebrenjt jan te fuqishem   Mi 13 Feb 2008, 00:19

Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm

Nė botė ka vetėm 14 milion hebrenj. 7 milion nė Amerikė, pesė milion nė Azi, dy milion nė Evropė dhe 100000 nė Afrikė. Pėr ēdo hebre nė botė ka 100 musliman. Pėrsėri hebrenjtė janė qindra herė mė tė fortė se muslimanėt tė gjithė sė bashku. A keni pyetur ndonjėherė veten pse?

Albert Einstein, shkencėtari mė me ndikim i tė gjitha kohėve dhe “personi i shekullit” nė revistėn TIME ishte hebre. Sigmund Frojd – idi, ego, superego – baba i psikanalizės ishte hebre. I tillė ishte edhe Karl Marksi, Paul Samuelsoni dhe Milton Friedman.

Kėtu janė disa hebrenj kontributi intelektual i tė cilėve ka pasuruar mbarė njerėzimin: Benjamin Rubin i dha njerėzimit gjilpėrėn e vaksinės. Jonas Salk i pari e zhvilloi polio vaksinėn. Alert Sabin zhvilloi dhe e pėrsosi “polio vaksinėn e gjallė”. Gertrude Elion na e dha neve barin pėr luftimin e leukemisė. Baruch Blumberg zhvilloi vaksinėn pėr hepatit B. Paul Ehrich zbuloi tretmanin pėr sifiliz (sėmundje qė bartet seksualisht). Elie Metchinkoff fitoi ēmimin nobėl nė sėmundjet infektuese.

Bernard Katz fitoi ēmimin nobėl nė “transmetim neuromuskular”. Andrew Schally fitoi ēmimin nobėl nė endoricrologji (ērregullime nė sistemin endokrin; diabetet, hyperthiordisma). Araon Beck founded Congnitive Therapy (psikoterapi pėr trajtimin e qrregullimeve mentale, depresionin dhe fobitė). George Pincus zhvilloi hapin e parė oral kontraceptiv. Gorge Wald fitoi ēmimin nobėl pėr pėrparimin e njohurive tonė pėr syrin e njeriut. Stanley Cohen fitoi ēmimin nobel nė embriologji (studim tė embrioneve dhe zhvillimit tė tyre). Willem Kolff erdhi me makinėn pėr dializėn e veshkave.

Gjatė 105 viteve tė fundit, 14 milion hebrenj kanė fituar 15 dyzina tė qmimeve nobel pėrderisa vetėm 3 ēmime nobel janė fituar nga 1.4 milard mysliman (tjera pos ēmime tė paqes)

Pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm? Stanley Mezor shpiku ēipin e parė mikro-mikroprocesor. Leo Szilard zhvilloi i pari reaktorin zingjiror nuklearė. Peter Schultz, kabllon fibėr optike; Charles Adler, semaforėt; Emile Berliner mikrofonin e telefonit dhe Charles Ginsburg, video rekorderin.

Financierėt e famshėm tė botės sė biznesit tė cilėt janė me besim hebre janė Ralph Lauren (Polo), Levis Strauss (Levi's Jeans), Howard Schultz (Starbuck's), Sergey Brin (Google), Michael Dell (Dell Computers), Larry Ellison (Oracle), Donna Karan (DKNY), Irv Robbins (Baskins & Robbins) and Bill Rosenberg (Dunkin Donuts).

Richard Levin president i “Yale University” ėshtė hebre. Tė tillė janė edhe Henry Kissinger (sekretari i shtetit tė SHBA), Alan Greenspan (fed chairman under Reagan, Bush, Clinton and Bush), Joseph Lieberman, Madeleine Albright (sekretare i shtetit tė SHBA), Casper Weinberger (sekretar i mbrojtjes tė SHBA), Maxim Litvinov (Minister i jashtėm i BRSS), David Marshal (Singapore's first chief minister), Issac Isaacs (guvernator gjeneral i Australisė), Benjamin Disraeli (burrėshteti i Anglisė dhe autor), Yevgeny Primakov (Kryeministėr i Rusisė), Barry Goldwater, Jorge Sampaio (president i Portugalisė), John Deutsch (drejtor i CIA), Herb Gray (zėvendės kryeministėr i Kanadasė), Pierre Mendes (Kryeministėr i Framcės), Michael Howard (sekretar i vendit nė UK), Bruno Kreisky (Kancelar i Austrisė) dhe Robert Rubin (Ministėr i financave nė Amerikė).

Nė media hebrenjtė e famshėm janė Wolf Blitzer (CNN), Barbara Walters (ABC News), Eugene Meyer (Washington Post), Henry Grunwald (editor-in-chief Time), Katherine Graham (botuesi i “The Washington Post”), Joseph Lelyyeld (editor ekzekutiv, The New York Times), dhe Max Frankel (New York Times).

A mund ta pėrmendi njeriun mė tė mėshirshėm dhe filantrop nė botė? Emrin e ka George Soros, njė hebre i cili deri mė tani ka dhuruar 4 miliard dollarė tė cilat janė shkuar si ndihma universiteteve dhe shkencėtarėve nga mbarė bota. Gorge Sorosi i dytė ėshtė Walter Annenberg, njė hebre tjetėr, i cili ka ndėrtuar qindra libraria duke dhuruar shumė e cila e kalon vlerėn 2 miliard dollarė.

Nė garat olimpike, Mark Spitz vendosi njė rekord duke fituar 7 medalje tė arta. Lenny Krayzelburg ėshtė tri herė fitues i medaljes sė artė. Spitz, Krayzelburg dhe Boris Becker tė dy janė hebrenj.

A e dini se Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin Hoffman, Michael Douglas, Ben Kingsley, Kirk Douglas, Goldie Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis and Peter Falk tė gjithė janė hebrenj? Dhe si ēėshtje faktike: vet Holliwudi ėshtė themeluar nga hebrenjt. Prej drejtorėve dhe producentėve, Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaron Spelling (Beverly Hills 90210), Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo 1/2/3), Michael Man (Starsky and Hutch), Milos Forman (One flew over the Cuckoo's Nest), Douglas Fairbanks (The thief of Baghdad) and Ivan Reitman (Ghostbusters) tė gjithė janė hebrenj.

Tė jemi tė sinqertė, Uashington ėshtė kryeqyteti i cili ėshtė thelbi, dhe nė Uashington lobi i cili ėshtė thelbi ėshtė The American Israel Public Affairs Committee, ose AIPAC. Uashnigtoni e dinė se nėse kryeministri Ehud Olmert e zbulon se toka ėshtė e rrafshėt, AIPAC do ta bėjė kongresin e 109-tė nxjerrė njė vendim pėr tė uruar Olmertin pėr zbulimin e tij.

William James Sidis, me intelegjencė 250-300, ėshtė njeriu mė inteligjent qė ka ekzistuar. Qėlloja ēfarė feje ka pas dhe kujt i ka takuar.

Pyetje: Pra, pse janė hebrenjtė kaq tė fuqishėm?

Pėrgjigja: Edukimi.

Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm ?

Llogaritet tė jenė 1,476,233,470 muslimanė nė fytyrėn e tokės: njė miliard janė nė Azi, 400 milion nė Afrikė, 44 milion nė Evropė dhe 6 milion nė Amerikė. Ēdo i pesti banorė i tokės ėshtė mysliman; pėr ēdo hindu janė dy mysliman; pėr ēdo budist janė dy muslimanė dhe pėr ēdo hebre janė 100 muslimanė. A e keni pyetur ndonjėherė veten pse muslimanėt janė kaq tė pafuqishėm?

Ja pse: Organizata Konferenca Islamike (OIC) ka 57 vende anėtare dhe tė gjitha sė bashku i kanė rreth 500 universitete; njė universitet pėr ēdo tre milion muslimanė. Shtetet e bashkuara kanė 5,758 universitete ndėrsa India ka 8,407 universitete. Mė 2004 universiteti “Shangai Jaio Tong” pėrmblodhi njė ‘Radhitje akademike e universiteteve botėrore’ dhe intriguese, asnjė nga unverzitetet e shteteve me shumicė myslimane nuk ishte nė toplistėn e 500 universiteteve.

Sipas tė dhėnave tė mbledhura nga UNDP, joanalfabetizimi nė botėn krishtere qėndron afėr 90 % dhe 15 shtete me shumice krishtere kanė shkalllėn e joanalfabetizmit 100 %. Pėr kontrast tė madh, njė shtet me shumicė muslimanė ka njė shkallė tė joanalfabetizmit 40 % dhe nuk ka shtet me shumice myslimane qė ka shkallėn e joanalfabetizmit 100 %. Afėrsisht 98 % e joanalfabetėve nė botėn krishtere kanė tė kryer shkollėn fillore, pėrderisa mė pak se 50 % e joanalfabetėve nė botėn islame kanė kryer shkollėn fillore.

Vendet me shumicė islame kanė 230 shkencėtarė nė njė milion muslimanė. SHBA ka 4000 shkencėtarė nė njė milion banorė dhe Japonia ka 5000 shkencėtarė nė njė milion banorė. Nė tėrė botėn arabe numri total i kėrkuesve me kohė tė plotė ėshtė 35,000 dhe ka vetėm 50 teknikė nė njė milion arab (nė botėn krishtere ka deri 1000 teknikė nė njė milion banorė). Pėr mė shumė, bota islame shpenzon vetėm 0.2 % pėr GDP e sajė nė kėrkime dhe zhvillim, pėrderisa bota krishtere shpenzon rreth 5 % pėr GDP.

Konkluzė: Bota islame ka dėshtuar nė aftėsinė pėr tė prodhoj dituri.

Gazetat ditore pėr 1000 njerėz dhe numri i titujve te librave pėr 1,000,000 janė dy indikatorė me rėndėsi se si ėshtė duke u shpėrndarė dituria nė njė shoqėri. Nė Pakistan ka 23 gazeta ditore pėr 1000 njerėz ndėrsa nė Singapor kjo shkallė ėshtė 360. nė UK numri i titujve te librave pėr njė milion njerėz ėshtė 2000 ndėrsa e njėjta nė Egjipt ėshtė 20.

Konkluza: Bota islame po dėshton nė pėrhapjen e diturisė.

Eksporti i produkteve tė teknologjisė se lartė si pėrqindje e eksportit total ėshtė njė tregues i mirė i zbatimit tė diturisė.

Eksportimi i produkteve tė teknologjisė sė lartė si pėrqindje ndaj eksportimit tė pėrgjithshėm nė pakistan ėshtė 1 %. E njėjta pėr Arabinė saudite ėshtė 0.3 %; Kuvajti, Maroku dhe Algjeria kanė pėrqindjen 0.3 % pėrderisa Singapori e ka 58 %.

Konkluza: Bota islame po dėshton nė zbatimin e diturisė.

Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm? Pėr shkak se nuk janė duke prodhuar dituri. Pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm? Sepse ne nuk po e shpėrndajmė diturinė.

Arabia saudite e pasur me naftė, UAE (Emiratet) Kuvajti dhe Katari sė bashku prodhojnė mallra dhe shėrbime (shumica naftė) nė vlerė 500 $ milard; Spanja vetėm prodhon mallra dhe shėrbime nė vlerė mbi 1 trilion dollarė, Polonia katolike 489 miliard dollarė dhe Tailanda Budiste 545 milard (GDP e muslimanve nė raport mė GDP-nė botėrore ėshtė nė rėnje tė shpejtė).

Pra, pse janė muslimanėt kaq tė pafuqishėm ?

Pėrgjigjja: Mungesa e edukimit.

_________________
i am from the hell...
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
 
Pse hebrenjt jan te fuqishem
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Religjion-
Gehe zu: