AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 :: abdesti ::

Nach unten 
AutorNachricht
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: :: abdesti ::   Mi 13 Feb 2008, 00:02

abdesti

Se pari bojm bismilah.
I lajm duart,se pari doren e djathte e pastaj te majten.
E ferkojme Fytyren 3 here.
Me duar te lageta e prekim 1/4 e flokeve.
E shtim ujin ne hunde 3 here.
E shtim ujin ne goje 3 here.
I ferkojme veshet 3 here.
Me duar te lageta e prekim qafen.
E lajme Kemben e djathte e pastaj te majten deri nen gjunj.

_________________
i am from the hell...
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: :: abdesti ::   Mi 13 Feb 2008, 00:06

Abdesi nėnkupton pastrimin e pjesėve tė caktuara tė trupit pėr kryerjen e veprimeve tė ndryshme fetare islame.

All-llahu xh.sh. e ka bėrė abdesin kusht kryesor pėr faljen e namazit. Kėtė mund ta vėrtetojmė me fjalėt e All-llahut xh.sh. ku thotė: "O ju qė besuat! Kur doni tė ngriheni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, e kėmbėt lani deri nė dy zogjt".

Po ashtu nė kėtė rast mund ta pėrmendim edhe fjalėn e Pejgamerit a.s. ku thotė: "Nuk e pranon Allahu namazin e ndonjėrit nga ju deri sa ai tė mer abdes".

Tabela e pėrmbajtjeve

1 Farzet e abdesit
2 Sunnetet e abdesit
3 Mustehabet e abdesit
4 Mekruhet e abdesit
5 Ēka e prisht abdesin
6 Uji me tė cilim merret abdesi
7 Konditat e mesteve (shartet)1 Farzet e abdesit
-------------------------------------------
- Larja e fytyrės (prej ku nisen flokėt e deri nė fund tė nofullės, nėn mjekėr dhe prej veshit deri nė veshin tjetėr).

- Larja e duarve deri mbi bėrryla.

- Mes-hi, njė e katėrta e kresė tė fshihet me duar tė lagėt, duke filluar prej pjesės sė pėrparshme tė kresė.

- Larja e kėmbėve deri mbi nyje. Pėr tė qenė abdesi i rregullt duhet tė plotėsohen kėto kondita:

- Tė mos pengohet depėrtimi i ujit deri nė lėkurė, p.sh. trupi tė mos jetė i lyer me materie tė yndyrshme, ose me llak qė lyhen thonjtė.

- Uji qė pastrohemi duhet ta pėrshkojė edhe pjesėn mė tė vogėl tė trupit, nė veēanti ata tė cilėt mbajnė unaza duhet ta rrotullojnė atė qė tė depėrtojė uji nėn tė.

- Para se tė marrim abdest, duhet t`i largojmė nga trupi tė gjitha ato pengesa qė e prishin abdestin, p.sh. nė qoftė se tė ka rjedhur gjak, duhet tė presim derisa tė ndėrpritet mirė gjaku, ose kur e kryen nevojėn duhet tė presim qė tė largohet mirė ndyrėsia. E larė pėr abdes konsiderohet pjesa e trupit, kur nga ajo gjatė larjes pikojnė disa pika ujė.


2 Sunnetet e abdesit
------------------------------------
Sunnetet e abdesit janė teprica mbi farzet qė i ka bėrė Pejgameri a.s. dhe ka kėrkuar prej nesh qė t'u bashkangjitemi veprave tė tij. Ato janė:

- Tė pėrmendurit emrin e Zotit nė fillim (tė thuhet bissmilah).

- Nijeti (vendosja) pėr abdest.

- Lajmė duart rreth shuplakės tri herė duke fėrkuar mire deri nė kyēe.

- Shpėrlajmė gojėn tri herė.

- Shpėrlajmė hundėn tri herė.

- Pastrojmė fytyrėn gjithashtu tri herė (pastrimi tė jetė i plotė, deri poshtė gushės).

- Mjekra e dendur tė fėrkohet me gishta qė tė depėrtojė uji nė lėkurė.

- Pastrojmė dy krahet, gjithashtu deri nė pjesėn e sipėrme tė bėrrylit duke filluar prej tė djathtės, tė njėjtėn gjė e bėjm edhe me krahun e majtė.

- Tėrė kafkės(kresė) t'i japim mes-h, njė herė.

- Veshėt tė fshihen me duar tė lagėt. Pastrimin e veshėve e bėjmė duke prekur me gishtin tregues brendinė e tyre e me tė madhin pjesėn e jashtme tė veshėve.

- Qafės i japim poashtu mes-h, njė herė. (Nuk ėshtė e sigurt, disa mendojn qė ėshtė bidat(risi))

- Pastaj pastrojmė dy kėmbėt deri mbi kyēe duke pasur kujdes qė tė mos lėmė asnjė pjesė pa lagur (fillojmė me tė djathtėn dhe mė pas tė majtėn).

- Pas marjes sė abdesit themi Elhamdulilah (Falenderimi i qoftė Allahut).


3 Mustehabet e abdesit
-------------------------------------
(Ēka ėshtė e lavdėruar tė veprohet gjatė abdesit.)

- Tė lahet e djathta para tė majtės.

- Tė kryhet larja e abdesit sipas rregullave.

- Tė vazhdojė mes-hi deri te qafa.

- Tė mos flitet gjat abdesit, (pėrpos disa lutjeve qė lexohen).

- Gjat larjes sė hundės, uji tė mirret me dorėn e djathtė ndėrsa ta nxjerim me tė majtėn.

- Mė nė fund tė kthehet nga Kibla, tė shqiptojė shehadetin e tė thotė: O Zot mė bėn si ata, tė cilėt bėjnė taube (pendim) dhe nga ata tė cilėt rregullisht pastrohen. Duke u bazuar nė fjalėn e Pejngamberit a.s. ku thotė:" Kush mer abdes e pastaj thotė Esh-hedu en lailahe il-lallah ve esh-hedu ene Muhammeden abduhu veresuluhu, i hapen atij tetė dyert e xhenetit, hyn nė cilėn derė dėshiron.


4 Mekruhet e abdesit
-------------------------------------
- Tė derdhurit ujė pa masė.

- Tė pėrplasurit e ujit gjat marjes sė abdesit.

- Tė bisedohet gjatė marjes sė abdesit.

- Tė kėrkohet ndihmė nga dikush tjetėr


5 Ēka e prisht abdesin
----------------------------------
- Kryerja e nevojės (tė madhe ose tė vogėl), ose dalja e ndonjė gazi.

- Nėse tė rrjedh gjak, limfė ose qelbė.

- Nėse vjell me gojėn plot pėrnjėherė.

- Nėse pėshtyn gjak, apo ndryshohet ngjyra e pėshtimės nė tė kuqe.

- Nėse flen i mbėshtetur.

- Nėse gjatė faljes sė namazit qesh me zė.

- Nėse humbė vetėdija tė bie tė fiktė, dhe tė ēmendurit


6 Uji me tė cilim merret abdesi
-----------------------------------------
- Duhet tė jetė i pastėr.

- Nuk lejohet qė tė merret abdes me ujė tė ndotur.

- Nuk lejohet tė merret abdes me ujė nė tė cilin ka pire derri apo kanė ndotur kafshėt.

- Uji i detit, liqenit, lumenjve apo vendeve qė uji qarkollon ėshtė I LEJUAR.

- Uji ėshtė i lejuar kur nuk i vjen erė (ndotjeje), ėshtė pa ngjyrė (dmth. nuk ka pisllėk nė te).


7 Konditat e mesteve (shartet)
-------------------------------------------
MES-HI MBI FASHĖ - (lidhėz) Nė qoftė se kemi ndonjė varrė, plagė ose dregėz, tė cilėn nuk guxojmė ta lagim me ujė, dhe plaga gjindet nė ato vende tė cilat duhet larė gjatė abdesit, atėherė nė vend tė larjes do tė marrim mes-h (me dorė tė lagur e fshijmė plagėn dhe kudo qė larja shkakton dėme mund tė zėvendėsohet me mes-h. Nėqoftė se plaga gjithnjė pikon (rrjedh) atėherė pėr ēdo kohė tė namazit duhet marrė abdes tė ri; gjatė kohės sė atij namazi mund tė falen shumė namaze tjera edhe pse plaga pikon.
MES'HI MBI MESTE Islami si fe tolerante e ka lehtėsuar pėr muslimanėt, qė nė rastin e abdesit mund tė mos i lajnė kėmbėt po tė mbathin meste, sipas dėshirės. Ky ėshtė njė lehtėsim pėr njeriun dhe arsyetohet meqė kėmba me meste mė pak bie nė kontakt me ndyrėsirėn. Ky lehtėsim vlen sidomos nė stinėn e dimrit kur klima ėshtė e ftohtė dhe ata pėr tė cilėt punojnė tėrė ditėn; dhe janė tė lejuar tė mbathin meste, po ashtu mund tė mbathin meste edhe tė tjerėt nė qoftėse i plotėsojnė kushtet e parapara. Farz : ėshtė qė mes-hi mbi meste t`a pėrfshij pjesėn e pėrparme tė kėmbės, fillon prej gishtave e pėrpjetė, me dorėn
e djathtė, pasi e kemi lagur e fshijmė kėmbėn e djathtė, dhe me dorėn e majtė e fshijmė kėmbėn e majtė. Nuk pranohet qė mes-hi tė jetė anash ose nėn kėmbė.

Kushtet e mesteve:
- Mestet t'i mbulojnė nyjet e kėmbėve.

- Tė mbathen pasi qė tė marrim abdes.

- Tė mos jenė tė grisura deri nė masėn e caktuar (qė tė duken tre gishtra).

- Pa lidhur tė rrijnė tė pėlqyera pėr kėmbe.

- Qė tė mund tė ecė me to, njė largėsi deri mbi gjashtėmijė metėr (6 km).

- Tė jenė tė forta tė mos depėrtojė uji nė to, dhe tė jenė prej lėkure..etj. Koha qė mestet mund tė mbahen tė mbathura: Ata qė gjinden nė shtėpitė e tyre, pėr ata mes-hi vazhdon njė ditė e njė natė (24 orė) prej kohės qė e prish abdesin qė e ka marrė nė fillim tė mbathjes sė mesteve. Ndėrsa pėr udhėtarin, koha e mes-hit vazhdon deri nė tri ditė (72 orė). Udhėtarė sipas ligjit tė Sheriatit islam konsiderohet ai njeri i cili e kalon njė largėsi prej (81 km) e mė shumė larg vendit qė jeton. (Sipas disa dijetarve mes-hi mund tė mirret edhe mbi qorapė, te cilet jane sado pak te trasha e jo te tejdukshme)


[redaktoni] Ēka e prish mes-hin mbi meste
- Gjithēka qė e prish abdesin e prish edhe mes-hin.

- Tė qenurit xhunub (gjendja kur njeriu ėshtė i obliguar tė lajė tėrė trupin.

- Nxerja e kėmbės nga mestet, ose njė pjesė mė tė madhe tė kėmbės.

- Mbarimi i kohės sė mes

_________________
i am from the hell...
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
 
:: abdesti ::
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Religjion-
Gehe zu: