AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Sportet sipas shenjave tė horoskopit

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Sportet sipas shenjave tė horoskopit   Di 12 Feb 2008, 17:55

Dashi

Impulsiv, dinamik, nuk frikėsohet, i adhuron garat dhe fitoret. Deshtė janė tė lindur pėr, pothuajse, tė gjitha sportet luftarake, ndaj tė kėshillojmė qė energjinė tėnde tė madhe prej dashi ta shpenzosh nė karate, taekwondo, boks ose kikboks. Pėr dallim nga peshqit, peshoret ose virgjėreshat, deshve nuk u pengon “era” e mashkullit, i duan muhabetet e meshkujve nė lokalet e veshjes, ndėrsa kur humbin inatosen, por, megjithatė, nė fund me armikun e rreptė do tė shkonin nė pije.

Demi

Pėrveēse janė fizikisht tė fortė, demat kanė edhe njė vullnet tė paparė (njė eufemizėm pėr kokėfortėsinė). Je i gatshėm qė ta mposhtėsh ēdo pengesė, edhe po qe nevoja ta bėsh kėtė njė mijė herė. Trajnerėt pėr shkak tė kėmbėngulėsisė sė tij tillė tė adhurojnė, por kur nuk dėshiron ta dėgjosh kėshillėn e tyre me dėshirė do tė ta jepnin njė shqelm by.... Ti vazhdon sipas tėndes! Rezultatet mė tė mira do t’i arrish nė luftė me kronometrin. Sportet qė mund tė thuhet se janė krijuar pėr ty janė vrapimi nė shtigje tė shkurtra, vrapimi me pengesa (pėrgjithėsisht atletika), sikundėr edhe noti.

Binjakėt

Pėr binjakėt thuhet se janė dyfytyrėsh. Kjo ėshtė njė shpifje e pastėr, nė tė vėrtetė i majti nuk e di se ēfarė bėn i djathti. Njė shaka e vogėl. Ajo qė ėshtė e mirė te binjakėt ka tė bėjė me faktin se mund t’i bėjnė disa punė njėkohėsisht, mund tė jenė tė pėrqendruar sa nė reagimin trupor, po aq edhe nė reagimin mendor. Me siguri se kėta dy komponentė i tėrheqin nė mėnyrė tė barabartė. Ja zgjidhja: sporti i vėrtetė pėr ty ėshtė golfi, ose bilardoja. Pak matematikė, njė lėvizje e vėrtetė me kėrdhokull… dhe kaq!

Gaforrja

Pėr ty nuk ėshtė e sigurt beteja me kronometrin. Gjithēka qė kėrkon shpejtėsi, vendimi i shpejtė dhe reagimet e pėrnjėhershme, do ta shkatėrrojnė nevojėn tėnde tė natyrshme pėr qetėsi dhe stabilitet. Takimi yt me sportin mė sė shpeshti zhvillohet nėpėrmjet tė zgurdulluarit tė syve nė ekranin e vogėl dhe nė rastin mė tė mirė nė monitorin e kompjuterit. Mirėpo, tani ėshtė koha pėr ndryshime. Kuptohet jo tė pėrnjėhershme. Shpirti i gaforres kėtė nuk do tė mund ta pėrballonte. Natyrės tėnde ėndėrrimtare mė sė miri do t’i pėrgjigjej tėrheqja nė njė shkretėtirė. Prandaj tė kėshillojmė qė tė regjistrohesh nė ndonjė kurs tė lundrimit.

Luani

Luanėt e duan luftėn, shkėlqimin dhe flakėrimin. Janė prijės tė shkėlqyeshėm. Nėse tashmė nuk je bėrė kapiten i ndonjė ekipi tė futbollit ose tė basketbollit, tė propozojmė qė tė shkėlqesh nėn reflektorėt e kokenrollit akrobatik. Ky ėshtė sporti i vėrtetė pėr ty. Kėrkon koordinim tė shkėlqyeshėm, udhėheqje, forcėn e duarve pėr ta ngritur partneren, buzėqeshjen bindėse pėr gjyqtarėt dhe pėr publikun, gjė qė ėshtė edhe mė e rėndėsishme. Ndoshta nė fillim do tė ankohesh pėr shkak tė veshjes vezulluese, por shpejt do tė pėrfshihesh nė vendimet pėr ngjyrat dhe dizajnin.

Virgjėresha

Preciz, pedant, krenar pėr intelektin e tij...kėto janė cilėsitė qė do ta orientojnė drejt sportit tė vėrtetė. Sigurisht nuk e do tollovinė, turmėn e cila vrapon kėtu-atje (kjo ty tė duket shumė e paorganizuar), polemikat dhe shpjegimet lidhur me atė se kush ėshtė mė i fortė. Nėse veē duhet tė shpjegohesh mbi diēka, atėherė kjo ėshtė mė sė shpeshti lidhur me markėn e pajisje sportive (e cila duhet tė jetė ndėr mė tė mirat). Sporti i cili nėnkupton baltėn dhe gjunjėt e dėmtuar sigurisht se nuk ėshtė pėr ty. Pėr ty janė sportet e bardha, sikundėr janė tenisi ose skerma, por bėn edhe shahu (nė rast se luan me figura tė bardha).

Peshorja

Pjesėtarėt e shenjės sė peshores janė artistė. A e ndien se shpirti yt kėrkon harmoninė e lėvizjes tė shoqėruar me trupin e bukur? Sportet e vėrteta pėr ty janė: kėrcimet nė ujė ose patinazhi artistik. E vetmja gjė qė do tė mund tė tė pengonte nė rrugėn tėnde drejt ndonjė medaljeje ėshtė rreptėsia dhe qėndrimi tepėr kritik ndaj vetes. Meqenėse peshoret e duan punėn ekipore, mė sė miri do ta kishe nėse do ta zgjidhje ndonjė sport qė pėrfshin njė partnere tė bukur (ta zėmė patinazhin nė ēifte) dhe shumė thashetheme pas treningut.

Akrepi
Sporti mė i mirė pėr akrepat ėshtė seksi. Ose tė paktėn ndonjė sport nė tė cilin do tė ndiheshe seksi: pėr shembull hokeji, ose motokrosi. Mė shumė se sa vetė gara do tė eksitojė veshja e gjithė atyre pajisjeve qė do tė ta japin ndjenjėn e forcės dhe tė sigurisė. Pėrveē pajisjes, tė tėrheqin edhe hulumtimet dhe paqartėsitė. Pėr ty sport ideal ėshtė spelologjia, zhytja nė errėsirė me pėrplot pajisje mbi vete…

Shigjetari
Ti je njė tip i vėrtetė sportiv. Ke energji tė shumta, di t’i orientosh drejt, tė shoqėron entuziazmi dhe vullneti i mirė. Sportin tė cilin e pranon e ēon deri nė fund. Ti je nga ata qė do t’i mblidhnin tė gjitha tė dhėnat e mundshme nė internet (duke pėrfshirė edhe barsoletat pėr atė sport), qė armatosen me literaturė dhe qė i nxisin miqtė qė t’u bashkohen. Secila shigjetė e jotja do ta godasė cakun. Shmangi sportet nė tė cilat guximi mund tė vihet nė sprovė (lartėsia e madhe, shpejtėsia dhe tė ngjashme). Pėrmbaju sporteve ‘tė rėndomta’ ekipore, nėse do qė tė kėnaqesh vetė dhe njerėzit pėrreth teje.

Bricjapi

Sikundėr edhe bricjapėt e tjerė, edhe ty tė veēojnė serioziteti, kėmbėngulėsia dhe qėndrueshmėria. Nuk je ndonjė tip shumė i shoqėrueshėm, ashtu qė disa sporte ekipore nuk janė pėr ty. Ti duhet tė dalėsh nė natyrė. Mė sė miri e ke nė bjeshkė! Sportet e vėrteta pėr ty janė, kroset, vrapimi i orientuar, ose alpinizmi. Mirėpo mos u ngjit menjėherė nė Everest. Nėse nuk je nė formė tė shkėlqyeshme, bartja e ēantės sė mbingarkuar dhe ndezja e muskujve do tė ta rrėmbejnė gjithė kėnaqėsinė e bjeshkatarisė. Nisja nė fillim tė vraposh nėpėr kodrinat e vogla rreth shtėpisė, pėrdori shkallėt nė vend tė ashensorit dhe mos harro qė tė shtrihesh sė gjati mirė para dhe pas ushtrimeve! Pavarėsisht se do qė tė djersitesh vetėm, nėse ngjitesh nė kodra gjithsesi merre dikė me vete.

Ujori
Jokonvencional, sharmant, origjinal, i prirė pėr ekzibicionizėm. Nėse nuk je nga ata tipa tė cilėt varen nga adrenalina, sporti yt i vėrtetė ėshtė brixhi. Megjithatė, nėse u pėrket tė tjerėve, atėherė vėre helmetėn, mbrojtėset dhe sprovoje veten nė trials, paraguajding dhe planerizėm. Si shenjė e vėrtetė ajrore, adhuron tė jesh nė ajėr, t’i kundėrvihesh gravitetit. Kujdes vetėm qė liciditeti yt tė mos shndėrrohet mė marri (lexo: ruaje kokėn). Sigurisht se nė asnjė sport nuk do tė mund tė qėndrosh aq gjatė qė t’i arrish disa rezultate, mirėpo kjo as qė ėshtė e rėndėsishme. Derisa tė tjerėt, nė saje tė kėmbėngulėsisė, do tė fitojnė medalje, ti do t’i pėrshėndesėsh nga lart duke fluturuar me balon.

Peshqit

Dikush do tė thoshte se peshqit janė tė lidhur me disa sporte nė ujė – por jo! Peshqit janė aq tė ndjeshėm, enigmatikė, tė prirė pėr komplikime dhe misticizėm, ashtu qė ėshtė vėshtirė ta gjesh njė sport qė tė mos i dėshpėronte. Pėr kėtė mė sė miri ėshtė qė ta shtrosh qilimin tė marrėsh frymė thellė dhe ta fillosh jogėn. Ose pilatesin. Nė kėto peshqit mund tė jenė aq tė suksesshėm sa nga nxėnės shpejt bėhen mėsues. Nėse, megjithatė, e urren kėtė lloj tė ushtrimeve dhe mendon se nuk ėshtė mjaft maēo, atėherė provoje veten edhe nė shenjėtari ose shigjetari. Vetėm mos qaj kur tė humbėsh.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Sportet sipas shenjave tė horoskopit   Di 12 Feb 2008, 19:55

saghsaghsaghsaghsaghsaghsaghsaghsaghsaghsahg

shum interesant te kokann
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Sportet sipas shenjave tė horoskopit
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Horoskopi-
Gehe zu: