AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Yahoo refuzon ofertėn e Microsoftit

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Yahoo refuzon ofertėn e Microsoftit   Di 12 Feb 2008, 17:31

Yahoo Inc. tė hėnėn ka refuzuar ofertėn pėr blerje nga Microsoft Corp duke e vlerėsuar atė si tepėr tė ulėt. Drejtuesit janė pajtuar njėzėshėm qė pranimi i kėsaj oferte nuk ėshtė nė interes tė aksionarėve.
Nė njoftimin zyrtar nga Yahoo thuhet se oferta “nė masė tė madhe nėnvlerėson” vlerėn e kompanisė.

Microsoft ofertėn e vet pėr blerje, e cila ka qenė gjysma e pėrbėrė nė mjete materiale derisa e dyta nė aksione, e ka ofruar mė 1 shkurt.

Vlera e saj fillestare ishte 44.6 miliardė dollarė, respektivisht 31 dollarė pėr aksion – qė paraqet 62 pėr qind tė premisė nė ēmim tė aksionit tė Yahoo-sė.

Ēmimi i aksioneve tė Microsoftit nė ndėrkohė ka shėnuar rėnie prandaj oferta aktualisht sillet rreth 41.8 miliardė dollarė.

Nė rast se realizohet, bashkimi i Microsoft dhe Yahoo do tė paraqiste shkrirjen mė tė madhe tė dy kompanive nga sektori i teknologjisė kompjuterike nė botė, me tė cilėn gjė kompania Google Inc, udhėheqėse nė fushėn e kėrkimit tė internetit dhe reklamimit nė rrjet, do tė fitonte njė konkurrent jashtėzakonisht tė fortė.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Yahoo refuzon ofertėn e Microsoftit
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Lajme-
Gehe zu: