AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Misioni i BE-sė para shpalljes sė pavarėsisė

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Misioni i BE-sė para shpalljes sė pavarėsisė   Di 12 Feb 2008, 15:17

Misioni i BE-sė para shpalljes sė pavarėsisė
Bashkimi Evropian ėshtė i gatshėm qė kėtė javė tė kompletojė autorizimin e misionit tė madh mbikėqyrės nė Kosovė, pak para se ky vend tė shpallė pavarėsinė nga Serbia, kanė deklaruar zyrtarėt e BE-sė pėr agjencinė Reuters.
Sipas kėtyre zyrtarėve, blloku i 27 shteteve do tė pėrdorė procedurėn e profilit tė ulėt pėr miratimin e planit operativ pėr misionin e fuqishėm tė policisė dhe gjyqėsisė – qė ėshtė dokumenti i fundit nga katėr sish qė kėrkohen pėr vendosjen e misionit.

"Plani operativ do tė adoptohet gjatė kėsaj jave me procedurė tė shkruar”, ka thėnė njė zyrtar i lartė i BE-sė pėr kėtė agjenci.

Sipas kėtij zyrtari, vendimi nuk kishte nevojė tė shkonte nė duart e ministrave pasi qė liderėt e bllokut, nė dhjetor tė viti tė kaluar, nė parim kishin vendosur pėr dėrgimin e misionit pėr ta zėvendėsuar administratėn e KB-sė nė Kosovė.

Ministrat e BE-sė pritet qė ta miratojnė njė deklaratė tė pėrgjithshme pėr Kosovėn, tė hėnėn e ardhshme, gjatė takimit tė tyre tė radhės, ku do tė potencohet pavarėsia e Kosovės dhe ku do tė bėhet thirrje pėr stabilitet. Po ashtu ministrat do t’ua lėnė secilit shtet tė BE-sė tė vendosė individualisht pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, bėn tė ditur agjencia Reuters.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Misioni i BE-sė para shpalljes sė pavarėsisė
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: