AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Qyteti antik i Apolonisė nė rrezik

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Qyteti antik i Apolonisė nė rrezik   Mo 11 Feb 2008, 22:07

Qyteti antik i Apolonisė nė rrezik

Drejtori i muzeut te qytetit antik tė Apolonisė, jep alarmin pėr tė ndėrhyrė urgjentisht nė rikonstruksionin e muzeut, pėrndryshe nesėr do tė jetė vonė. Rrezikohet tė shemben muret kryesore tė manastirit, ose tė quajtur ndryshe, Muzeu i qytetit antik tė Apolonisė, qė varet nga Instituti Arkeologjik dhe nga Instituti i Monumenteve.
Alarmin pėr kėtė e ka dhėnė edhe drejtori i Muzeut, Vangjel Dimo. Ajo qė tė jep alarmin ėshtė ajo e mureve tė jashtme tė manastirit, ku ndodhet salla e muzeut. Dimo ngre shqetėsimin rreth plasaritjeve tė mureve tė kishės mesjetare, qė i pėrket vitit 1200, mė gjithė se, pėr tė ėshtė treguar mė shumė kujdes

Njė problem tjetėr ėshtė edhe nė qytetin Antik tė Apolonisė. Sipas njėrit prej restaruesve tė kėtij qyteti, ka pasur raste kur njerėz tė papėrgjegjshėm dėmtojnė kolonat e ndryshme, qė janė tė ekspozuara nė shėtitore, apo tė dėmtimeve tė tjera me pasoja vjedhje. /tva1/
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Qyteti antik i Apolonisė nė rrezik
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: VIP-
Gehe zu: