AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 "Loja" kushtuar Faruk Begollit

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: "Loja" kushtuar Faruk Begollit   Mo 11 Feb 2008, 22:06

Loja" kushtuar Faruk Begollit

Nė ditėn e fundit tė vitit qė lamė pas, doli nga shtypi numri i dytė i revistės teatrore Loja. Ky numėr i ri, me 163 faqe dhe 14 rubrika tė ndryshme, tematikisht, nė njė pjesė tė konsiderueshme tė shkrimeve tė tij, i kushtohet aktorit Faruk Begolli.
Shkrimeve tė shumta u paraprin editoriali (i shkruar nga kryeredaktori Bekim Lumi), i cili, nėn titullin “Zogjtė e qiejve”, u pėrkushtohet artistėve Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Violeta Manushi, Faruk Begolli dhe Serafin Fanko, tė cilėt ndėrruan jetė gjatė vitit 2007.

Mė tutje, varėsisht nga rubrikat pėrkatėse, pėrmes shkrimeve autoriale apo tė pėrkthyera, paraqiten autorė shqiptarė dhe tė huaj. Njė pjesė mė vete pėrfaqėson rubrika In memoriam. Nė kuadėr tė kėsaj rubrike zėnė vend biografitė pėrkatėse tė aktorėve tashmė tė ndjerė: Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Violeta Manushi e Faruk Begolli, si dhe biografia e regjisorit, po ashtu tė ndjerė, Serafin Fanko.

Menjėherė pas saj, pason rubrika Portrait Memory, e cila, pėrmes nėntė shkrimeve tė ndryshme autoriale, i pėrkushtohet aktorit Faruk Begolli.

Tė gjitha shkrimet, origjinale ose tė pėrkthyera, shoqėrohen nga fotografi tė shumta, si dhe, nė pjesėn mė tė madhe, nga biografitė pėrkatėse tė autorėve tė tyre.

Loja ėshtė mbėshtetur materialisht nga Zyra Franceze e Ndėrlidhjes nė Prishtinė, pėrkatėsisht nga Shėrbimi pėr Bashkėpunim dhe Veprimtari Kulturore i kėsaj zyre, si dhe nga Teatri Dodona dhe nga Qendra e Arteve Vizuele Multimedia.

Numri i dytė i revistės teatrore Loja do tė jetė nė shitje nė dy libraritė kryesore tė kryeqytetit: nė Librarinė Dukagjini dhe nė Librarinė Toena nė Institutin Albanologjik
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
"Loja" kushtuar Faruk Begollit
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: VIP-
Gehe zu: