AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Aurela Gaēe - rikthimi triumfal nė Shqipėri

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Aurela Gaēe - rikthimi triumfal nė Shqipėri   Mo 11 Feb 2008, 21:57

Aurela Gaēe - rikthimi triumfal nė Shqipėri

Rikthimi i saj nė Shqipėri kishte njė motiv tė fortė. Pjesėmarrjen nė edicionin e nėntė tė Festivalit "Kėnga Magjike". Ka rrėmbyer ēmimin e parė. Ashtu siē ndodhte nė vitet e fundit para largimit tė saj nga Shqipėria, kur merrte pjesė nė Festivalin nė RTSH. Aurela Gaēe, kėngėtarja qė jeton nė Amerikė nė kėtė shfaqje nė skenė goditi sėrish nė shenjė.
Kėnga e saj “Hape veten” me tekst tė Timo Fllokos dhe muzikė tė Florit u votua thuajse unanimisht nga kolegėt e saj. Gjė qė e ka emocionuar jo pak kėngėtaren. “Tė votohesh nga kolegėt, shumė prej tė cilėve i pėrkisnin njė brezi mė tė ri se unė dhe tė marrėsh duartrokitje tė sinqerta ėshtė njė satisfaksion i madh”. Kėshtu e ka komentuar pėr “Bluetooth” vetė Aurela kėtė ēmim.

Vetėm dy ditė pas kurorėzimit tė fitores, asaj iu desh tė shkonte nė Bruksel pėr tė kėnduar nė njė koncert qė u organizua atje me rastin e Festės sė Pavarėsisė. Ndėrkohė qė nė kėtė intervistė ajo na rrėfen pėr emocionet qė ka marrė kėto ditė, por edhe pėr projektet e saj qė lidhen sa me Shqipėrinė po aq edhe me Amerikėn.

Keni fituar ēmimin e parė nė festivalin Kėnga Magjike. Si ndiheni?

Aurela: Padyshim e lumtur. Pėr mua e rėndėsishme ishte qė me kėtė rikthim timin tė sillja njė kėngė tė mirė, qė do tė pėlqehej nga publiku. Dhe doja tė sillja nė kėngė Aurelėn e dikurshme me atė tė sotmen. Falėnderoj ata qė i dhanė jetė kėngės sime Timo Fllokon pėr tekstin e bukur dhe Florin pėr muzikėn. Por pėr mua kėnaqėsi e madhe ėshtė se mėnyra e votimit nė kėtė festival ėshtė e veēantė. Tė votohesh nga kolegėt, shumė prej tė cilėve i pėrkisnin njė brezi mė tė ri se unė dhe tė marrėsh duartrokitje tė sinqerta ėshtė njė satisfaksion i madh. Jam ndjerė mirė pėr kėtė. Dhe jam ndjerė mirė se edhe publiku e
mirėpriti kėtė kėngė dhe e miratoi kėtė ēmim. Dhe kur koordinohen tė dyja kėto gjėra ėshtė e mrekullueshme. Kjo mė ka bėrė tė ndihem shumė mirė.

Kėngėn e realizuat nė Maqedoni. Pėrse atje dhe jo nė njė studio nė Shqipėri?Aurela: Nė fakt unė nuk i njoh shumė studiot shqiptare, por jam e sigurt qė tashmė ekzistojnė mjaft me nivel, pasi shoh dhe produktet, qė ata kanė nxjerrė. Por historia e realizimit tė kėngės nė Maqedoni ka qenė se unė qysh kur gjendesha nė Amerikė pyeta pėr njė studio dhe kompozitori i kėngės Flori mė tha qė atje ėshtė mė mirė. Kjo pasi tė jemi realist Maqedonia ėshtė njė hap para nesh nė kėtė drejtim. Ata nuk pėrdorin shumė efektet dhe janė nė njė nivel mė tė mirė. Por mendoj qė edhe studiot shqiptare kanė arritur njė lloj pjekurie dhe jam optimiste pėr mė shumė nė kėtė pikė.

E veēanta e Festivalit kėnga Magjike ėshtė se ndahen disa ēmime. Si e pėrcaktoni ndarjen e tyre a ishte e drejtė?

Aurela: Nė fakt kjo ėshtė pozitivja pėr kėtė festival. Kjo ėshtė dhe arsyeja qė unė mora pjesė kėtu dhe jo nė njė festival tjetėr, pasi pėr shembull nė Festivalin e RTSH-sė ka njė trysni tė madhe pėr ēmimin e parė. Nė kėtė festival nuk ka kėtė trysni pikėrisht falė ēmimeve tė shumtė qė jepen. Unė nuk isha aspak neglizhente nė ndarjen e tyre nė fakt dhe jam e mendimit se kushdo mori atė qė meritonte. Pėr shembull Anjeza Shahini, mori ēmimin e “Kritikės”, dhe jam shumė dakord. Po ashtu Kastro Ziso ēmimin “Tendencė”. Kėshtu e me radhė gjithė ēmimet. Mendoj se edhe ata qė kanė fituar kėto ēmime janė tė kėnaqur.

Do zhgėnjeheshit nėse nuk do tė fitonit ēmimin e parė?

Aurela: Jo sepse reagimin qė mė dha publiku ishte pikėrisht ai reagim qė dėshiron ēdo kėngėtar dhe unė isha nė skenė pėr atė publik.

Pas kėtij suksesi do t’u shohim mė shpesh nė skenėn shqiptare?

Aurela: Nė fakt projektet e mia tė ardhshme kanė tė bėjnė me Shqipėrinė, po aq edhe me karrierėn nė Amerikė. Do tė jetojė nė tė dy vendet dhe projekti mė i afėrt dhe mė konkreti aktualisht ėshtė realizimi i albumit tim tė ri, qė mendoj se nė pranverė do tė jetė gati. Ky album do tė promovohet sė pari nė Shqipėri, kėshtu qė do tė jem sėrish nė pranverė kėtu pikėrisht pėr kėtė arsye. Pėr tė tjerat le t’ia lėmė kohės.

Sapo jeni kthyer nga Brukseli, ku keni marrė pjesė nė njė koncert tė organizuar pėr Ditėn e Pavarėsisė. Na tregoni diēka rreth tij?

Aurela: Po Ministria e Jashtme organizoi njė koncert pėr 95 vjetorin e Ditės sė Pavarėsisė atje, ku ishin tė ftuar mjaft personalitete dhe diplomatė nga gjithė Evropa. Aty ishim tė ftuar sė bashku me familjen Qerimi, Ledina Ēelo, etj. Ishte njė atmosferė zyrtare por mjaft e kėndshme. Madje dua tė tregoj njė detaj. Kur dola pėr tė kėnduar ishte mjaft qetėsi, situata ishte tėrėsisht serioze, kjo edhe pėr shkak tė vetė tė ftuarve qė ishin diplomatė dhe njerėz tė politikės. Atėherė u thashė qė muzika thyen rregullat dhe sot ėshtė Dita e shqiptarėve, Dita e pavarėsisė e ne festojmė nė kėtė ditė, prandaj dhe jemi tė lumtur. Atmosfera ndryshoi nė fakt dhe nė fund tė koncertit pamė qė kjo pati efektin e vet dhe muzika ia kishte arritur tė thyente rregullat nė atė ambient.

Ndėrkohė jeni ftuar tė merrni pjesė nė njė seancė parlamentare?

Aurela: Nė fakt arsyeja ėshtė se organizohet “Dita e parlamentit shqiptar kundėr Dhunės nė Familje” ku jemi ftuar rreth 130 gra, pėrfaqėsuese nga fusha tė ndryshme tė artit, kulturės, politikės, shoqėrisė civile, etj. Dhe mendoj se njė nismė e tillė ėshtė mjaft pozitive pėr tė sensibilizuar gjithė njerėzit pėr atė ēfarė ndodh nė shoqėrinė tonė.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Aurela Gaēe - rikthimi triumfal nė Shqipėri
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: VIP-
Gehe zu: