AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Ndėrpritet ekspozita e artistėve kosovarė nė Beograd

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Ndėrpritet ekspozita e artistėve kosovarė nė Beograd   Mo 11 Feb 2008, 21:48

Ndėrpritet ekspozita e artistėve kosovarė nė Beograd
Hapja e ekspozitės sė artistėve tė rinj kosovarė, e titulluar "Zmbrapsje", nė Galerinė Kontekst tė Beogradit, ėshtė ndėrprerė tė enjten nė mbrėmje, pėr shkak tė pranisė sė rreth 300 pjesėtarėve tė organizatės nacionaliste serbe "Fytyra" (Obraz).
Rreth orės 18:30, pak para hapjes zyrtare tė ekspozitės, dy persona kishin hyrė nė galerinė Kontekst dhe kishin grisur pllakatin e komandantit legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari. Dy personat menjėherė janė shoqėruar jashtė nga policia.

Pak para hapjes sė ekspozitės ndėrkaq, njė person kishte hyrė brenda galerisė me gur nė dorė dhe duke iu afruar mikrofonit kishte bėrtitur: “Si nuk ju vije turp – kthehuni nė Prishtinė”, bėjnė tė ditur mediet serbe.

Protestuesit para galerisė kanė brohoritur parulla antishqiptare duke bėrė thirrje pėr shkuarje nė Kosovė pėr luftė. Pjestarėt e kėtij grupi mbanin fotografi tė komandantit tė njėsisė paramilitare ushtarake serbe, Legija dhe tė Radovan Karaxhiqit.Ne vendin e ngjarjes ishin mbledhur njė numėr i konsiderueshėm i forcave policore, pėr tė penguar hyrjen e pjesėtarėve tė kėsaj organizate nacionaliste brenda Galerisė.

Duket se reagimin mė tė madh e ka shkaktuar punimi artistik i Dren Maliqit, “Face to Face” (ballė pėr ballė), ku janė paraqitur Elvis Presley, si ikonė e pop-kulturės amerikane, dhe Adem Jashari, si luftėtar i mitologjizuar i UĒK-sė.


Nė kėtė ekspozitė pėrfshihen punimet e artistėve tė rinj kosovarė: Artan Balaj, Jakup Ferri, Driton Hajredini, Flaka Haliti, Fitore Isufi Koja, Dren Maliqi, Alban Muja, Vigan Nimani, Nurhan Qehaja, Alketa Xhafa dhe Lulėzim Zeqiri.

Kjo ekspozitė ėshtė organizuar nga Iniciativa e tė rinjve pėr tė drejtat e njeriut, ndėrsa para Beogradit, punimet e artistėve kosovarė ishin ekspozuar nė Novi Sad.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Ndėrpritet ekspozita e artistėve kosovarė nė Beograd
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: VIP-
Gehe zu: