AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Hashim, vepro e mos fol

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Hashim, vepro e mos fol   Mo 11 Feb 2008, 21:35

Kryeministri i ri i Kosovės, Hashim Thaēi, pėrmes veprimeve tė tij na tregon qė ende nuk ėshtė i gatshėm pėr qeveri/qeverisje, pra, pushtet. Pėrmes veprimeve tė tij, ai mė shumė na tregon qė vazhdon tė mendoj dhe tė veproj si opozitė.

Pėr tė qeverisur me njė vend si Kosova, tė zhytur nė kaosin e korrupsionit, pushtetarėt nuk kanė kohė pėr vizita, as nė Mitrovicė as nė Prekaz e as nė Graēanicė ose gjetiu. Kosova ka nevojė pėr njerėz, pra, pėr pushtetarė qė nė momentin kur zgjohen nga gjumi i pėrvjelin mėngėt pėr t’i futur duart nė punė. Andaj, vizitat nėpėr Kosovė tė pushtetarėve tė ri/aktual mė shumė i ngjajnė njė fushate mediale-qeverisėse sesa punės reale. Vizita nuk ėshtė punė sidomos jo nė Kosovė. Nė kuadrin Kosovar, ėshtė qind pėr qind e sigurt qė kryeministri i Kosovės, hiē pa i vizituar fare, ua di hallin dhe shqetėsimet e ndryshme dhe tė shumta tė banorėve tė Kosovės: korrupsioni nė ēdo skutė, hapėsirė dhe vend, pra, mungesa e shėndetėsisė, shkollimit, ekonomisė, rryma, ajri dhe tė gjitha tė tjerat tok. Pėr reformimin e Kosovės, premtimet dhe deklaratat mediale-publike veē janė dhėnė gjatė fushatės zgjedhore dhe nė kohėn paraprake.

Shkurt, kėshilltarėt e qeverisjes janė kėshilltarė, ata nuk bėjnė/kryejnė ose mbarojnė punė. E njėjta vlen edhe pėr ministrat, kudo qė gjenden. Ky soj i njerėzve vetėm kėshillon (kėshilltarėt) ose drejton diēka (ministrat) sipas udhėzimeve tė udhėheqėsit, pra, kryeministrit. Kosova ka nevojė pėr aksion, pėr veprim, pėr ndėrmarrėsi. Kryeministri i Kosovės do tė duhej t’ia mbyllte dyert e kabinetit tė tij mediave dhe nė tė njėjtėn kohė tė mos ekspozohej publikisht sepse do tė duhej tė ishte i zėnė me punė, pra, pa kohė pėr t’u reklamuar sidomos kur kihet parasysh qė tanimė nuk ka kujt t’i reklamohet. Qytetarėt e Kosovės janė vetėdijesuar, mė nė fund. Ata nuk duan fjalė por vepra, ndėrmarrėsi. Kėrkojnė shėndetėsi tė shėndetshme, shkollim tė shėndetshėm, ekonomi tė qėndrueshme, strehim, pension, ushqim dhe tė tjerat tė nevojshme pėr ecurinė normale tė jetesės.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Hashim, vepro e mos fol
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: