AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 A ishte Lazio me fat vitin e kaluar?

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: A ishte Lazio me fat vitin e kaluar?   Mo 11 Feb 2008, 21:06

A ishte Lazio me fat vitin e kaluar?

Lazio ka pasur njė fillim shumė tė keq nė sezonin e ri tė Serie A dhe aktualisht gjendet nė vendin e 13-tė nė tabelė. Ekipi nga kryeqyteti italian nuk po arrin tė dėshmohet as nė Ligėn e Kampionėve, ku qėndron nė vendin e fundit, nė Grupin C.
Fundi i sezonit tė kaluar e gjeti Lazion nė vendin e tretė nė kampionatin italian. Kjo i solli ekipit, ku luajnė edhe shqiptarėt Valon Behrami dhe Igli Tare, rikthim nė garėn Evropiane tė Ligės sė Kampionėve pas njė mungese katėrvjeēare.

Kjo arritje ishte edhe mė mbresėlėnėse kur kihet parasysh se klubi filloi sezonin me tre pikė tė zbritura pėr shkak tė pėrfshirjes nė skandalin Ciaociopoli.

Pas skandalit katastrofik tė Lazios tė vitit 2002, kur ish presidenti Sergio Cragnotti kishte bankrotuar dhe klubi u detyrua t’i shesė tė gjithė lojtarėt yje, u mendua se ky vit do tė ishte vit i rigjallėrimit tė famshėm.

Por, kjo ishte shumė naive. Kėtė sezon Lazio ka fituar vetėm dy nga 8 ndeshjet nė kampionatin italian dhe renditet nė pozitėn e 13-tė, katėr pikė nga zona e rėnies. Tė dielėn fitoi ndaj Livornos, qė gjendet nė fundit e tabelės pa asnjė fitore, dhe me 17 gola tė pranuar nė shtatė ndeshjet e mėhershme.

Kjo fitore erdhi pas asaj humbje dėshpėruese prej 5-1 nga Milani nė Olimpico. Rosonerėt ndoshta janė kampionė evropianė, por problemet e tyre ishin dėshmuar mirė kėtė fillim sezoni. Megjithatė ata arritėn tė shėnojnė 5 gola, derisa vetėm nė tė pesė ndeshjet e parafundit nė Serie A, kishin shėnuar po aq gola (pra pesė, 2 prej tė cilave ishin penalti).

Kjo ėshtė ndoshta vetėm njė statistikė, por ėshtė e vėrtetė se paraqitja e Lazios ka qenė po aq katastrofike sa edhe rezultatet. Nė fakt nuk mund tė dėshmoni qė kanė qenė mė keq.

Lazio kishte edhe fat qė kaloi rundin paraeliminator tė Ligės sė Kampionėve, nė pėrballje me Dinamo Bukureshtin. Nė fakt ishin gabimet e mbrojtėsit tė Dinamos, Valentin Nastase, qė lejuan Lazion tė kalojė nė fazėn grupore. Nastase kishte kaluar pesė vite nė Itali mė herėt, dhe u akuzua se ishte paguar tė shkaktonte penalti. Ai u pėrjashtua nga klubi vetėm dy muaj mė pas.

Sigurisht qė nuk ka dėshmi nė kėto akuza, por fati i mirė i Lazios vazhdoi nė ndeshjen e parė tė grupit C, kundėr Olimpiakosit nė Greqi, ku nxori barazim. Ndeshje mė bindėse ishte ajo nė Olimpico kundėr Real Madridit, por qė nė ndeshjen e fundit ndaj Werderit italianėt treguan sėrish lojė tė dobėt.

Kontrasti nė mes tė lojtarėve tė Lazios nga ky sezon dhe nga ai i fundit ėshtė shumė i dukshėm. A kanė pasur lojtarėt e Delio Rossit thjesht njė sezon me fat? A po e tregojnė formėn e vėrtetė kėtė herė ose duhet tė presim edhe mė shumė para se tė bėjnė njė vlerėsim tė saktė?

Ėshtė e sigurt se Lazio, pavarėsisht prej zbritjes trepikėshe pėr shkak tė pėrfshirjes nė skandalin e verės 2006, pėr montim tė ndeshjeve nė Serie A, ishte i ndihmuar nga dėnimet edhe mė tė shprehura pėr Milanin, Fiorentinėn dhe Juventusin.

Zonja e Vjetėr, klubi mė i suksesshėm nė Serie A me 27 skudeto tė fituara, do tė kishte pėrfunduar me siguri mbi Lazion dhe nuk do tė binte nė Serie B si rezultat i Calciopolit.

Milan filloi sezonin me tetė pikė negative dhe nuk ishte nė gjendje tė bėnte ndonjė kėrcėnim mė serioz, si rezultat i pasigurisė sė tė ardhmes sė tyre, gjatė periudhės para sezonale. Pastaj ishte edhe Fiorentina qė filloi sezonin e kaluar me 15 pikė negative, e qė nė mėnyrė tė habitshme arriti tė sigurojė vend kėtė sezon nė Kupėn UEFA.

E vėrtetė ėshtė se Serie A kėtė sezon ėshtė shumė mė e fortė, tash pasi qė situata ėshtė pastruar pas Calciopolit dhe ėshtė mu Lazio qė e paguan kėtė ēmim. Vitin e kaluar, si edhe Interi, romakėt fituan avantazhin si rezultat i problemeve qė i shoqėronin ekipet kundėrshtare si Milan dhe Fiorentina.

Skuadra romake ėshtė po ashtu jo e pėrgatitur pėr tu pėrballur nė dy fronte, nė Serie A dhe nė Ligėn e Kampionėve, dhe si rezultat ata po vuajnė. Mė e mira qė Lazio mund tė shpresojė kėtė sezon, ėshtė njė vend nė Kupėn UEFA, por edhe kjo do tė jetė e vėshtirė nėse gjėrat vazhdojnė kėshtu siē janė.

Jepni mendimin pėr formėn e Lazios gjatė kėtij sezoni si dhe notėn tuaj edhe pėr dy shqiptarėt qė luajnė nė Lazio, Valon Behramin dhe Igli Taren
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
A ishte Lazio me fat vitin e kaluar?
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: ,, Sport ,,-
Gehe zu: