AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Fillimi i ngritjes sė Robinhos

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Fillimi i ngritjes sė Robinhos   Mo 11 Feb 2008, 21:05

Fillimi i ngritjes sė Robinhos
Pas premtimeve tė vazhdueshme tė shndėrrimit nė super-yll dhe viteve tė shumta tė pritjes, Robinho ka filluar t’i tregoj botės ēfarė kapaciteti nė tė vėrtetė ėshtė ai. Lirshėm mund tė themi se sot ėshtė lojtari mė i zjarrtė nė La Liga - por tė gjithė pyetemi: A ėshtė ky fillimi i ngritjes sė Robinhos?
Emri: Robson de Souza (Robinho)
Data/vendi i lindjes: 25 janar, 1984 / Sao Vicente
Kombėsia: Brazilian
Lartėsi: 1.72 m
Pesha: 60 Kg
Pozicioni: Anėsor, sulmues

Vitet e hershme

Robson de Souza (Robinho) u lind mė 25 janar tė vitit 1984 nė njė lagje Parque Bitaru tė Sao Vicente, Brazil.

Si shumica e fėmijėve tė asaj zone edhe ai filloi tė luajė futboll qė nė vitet e hershme, dhe nė moshėn gjashtė vjeēare, u angazhua nga njė klub lokal, Beira-Mar. Derisa luante nė Beira-Mar, Robinho krahasohej me shokun dhe bashkėlojtarin e ardhshėm tek Real Madrid, Marcelo, madje atyre iu dha nofka “binjakėt”.

Pas shėnimit tė 73 golave pėr ekipin Portuarious (futboll i brendshėm, nė palestra), qė nė moshėn nėntėvjeēare, Robinho u soll nė ekipin e tė rinjve tė Santosit, qė nė atė kohė vėzhgohej nga legjenda braziliane e futbollit, Pele.

Karriera nė Santos

Derisa Robinho tejkaloi shpejt radhėt e Santos, nėnshkroi edhe kontratėn e parė profesionale me klubin, nė vitin 2002, pavarėsisht se ishte vetėm 14-vjeēar. Para se tė debutonte me ekipin e parė, Robinho u paralajmėrua nga drejtuesit tė pakėsonte sasinė e dredhive qė krijonte nė fushė, me qėllim tė ndalonte t’i sikletoste kundėrshtarėt e tij.

Robinho shėnoi nėntė gola nė 24 paraqitje, gjatė sezonit tė tij tė parė, me ekipin e parė. Kajmaku i paraqitjeve tė tij gjatė atij sezoni, erdhi nė ndeshjen vendimtare tė klubit, kur ai fitoi penalti dhe krijoi rastet e dy golave tjerė tė ndeshjes.

Robinho tregoi se do tė jetė njė pjesėtar i domosdoshėm i skuadrės, kur bėri 32 paraqitje nė sezonin e vitit 2003. Nė atė kohė Santos pėrbėhej nga talentet mė tė njohur tė rinj tė Amerikės Jugore.

Ai luajti me lojtarė si Diego dhe Renato, qė aktualisht luajnė nė Werder Bremen, respektivisht Sevilla. Pas largimit tė Diegos, nė Porto, dhe Renatos, nė Sevilla, Robinho pati sezonin mė tė mirė me Santos, duke shėnuar 21 gola nė 37 paraqitje.

Robinho pastaj u njoh si njė prej talenteve mė tė mirė jo vetėm nė Brazil, por po ashtu edhe nė gjithė Amerikėn Jugore dhe joshi interesimin e shumė klubeve evropiane.

Kidnapimi i nėnės sė Robinhos

Si rezultat i sukseseve tė tij nė Brazil, nėna e Robinhos, Maria de Silva Souza, u kidnapua nė nėntor tė vitit 2004. Nė fillim, kidnapuesit kėrkuan qė Robinho tė largohej nga futbolli, mė ē’gjė ai u pajtua ta bėnte, duke u larguar nga Santos po thuaj se menjėherė.

Pasi qė pa video incizimin e nėnės sė zėnė rob, me flokė tė hequra nga kidnapuesit, Robinho u pajtua qė tė paguajė haraē prej rreh 75 mijė dollarėsh, pėr lirimin e saj.

“Nuk e di se ēfarė tipa njerėzish i bėjnė kėto gjėra; ata janė njerėz me tė lig nė zemėr”, kishte deklaruar Robinho pas incidentit. Kidnapimi, sė bashku me rritjen e interesimit nga klubet evropiane, bėri qė Robinho tė bėnte vetėm tetė paraqitje nė ligė, duke shėnuar katėr gola gjatė atij sezoni.

Largimi jashtė vendit

Pasi qė bėri njė rikthim tė zjarrtė nė futboll nė vitin 2005, Robinho udhėhoqi ekipin Santosit drejt edhe njė kampionati brazilian, tė dytin nė klub. Kėtė herė, Santos e pati tė pamundshme tė mbajė superyllin mjaft tė ēmuar dhe u detyrua ta shiste atė.

Ai kishte tėrhequr interesimin e Chelseat, Milanit, Bayern Munichut dhe Barcelonės. Kėtė herė Robinho shprehu dėshirėn e tij tė luante nė Spanjė dhe nė Ligėn e Kampionėve. Real Madrid ishte klubi qė fitoi nėnshkrimin e tij, gjatė verės sė vitit 2005, pėr njė shumė prej 20 milionė eurosh.

Real Madrid

Robinho arriti nė Real Madrid nė sezonin 2005-2006, nėn drejtimin e trajnerit Vanderlei Luxemburgo. Transferimi ishte publikuar shumė nga klubi, me Roberto Carlosin qė kishte deklaruar se ai shpejt do tė jetė lojtari mė i mirė nė botė. Ai bėri debutimin me Realin nė ndeshjen kundėr Cadizit, mė 25 gusht, duke hyrė si zėvendėsues i Thomas Gravesenit nė pjesė tė dytė tė lojės.

Nėn urdhrat e Luxemburgos, Robinho pati sasi mjaft tė madhe tė lirisė dhe megjithėse trajneri ishte zėvendėsuar nė mes tė sezonit, Robinho la mjaft mbresa, duke shėnuar tetė gola nė 37 paraqitje dhe u tregua premtues si nė vend ashtu edhe nė ndeshjet ndėrkombėtare.

Njė ndikim i madh i tij u prit nė fillim tė sezonit 2006-07, por Robinho, sė bashku me bashkėlojtarin David Beckham, nuk ishin nė mesin e favoritėve tė trajnerit tė ri Fabio Capello. Braziliani qėndronte nė stol dhe nė tė shumtėn e rasteve ishte zėvendėsues nė pjesė tė dytė.

Robinho po ashtu u zhvendos nga pozita e tij e zakonshme e sulmuesit tė dytė ose mesfushorit ofensiv, nė atė tė anėsorit. Ai u vendos nė krahun e majtė. Afėr fundit tė sezonit ai fitoi vendin e tij nė ekipin fillestar tė Capellos dhe tregoi tė jetė pjesė e dobishme e ekipit, duke luajtur rol kryeson nė titullin e parė tė Realit pas katėr vitesh.

Ekipi kombėtar

Derisa ishte nė Santos, Robinho u thirr nė ekipin kombėtar tė Brazilit nė vitin 2003. Ai bėri debutimin e tij nė finalen Kupės Concacaf, duke impresionuar shumicėn. Ai luajti mjaft mirė pėr Brazilin gjatė Kupės sė Konfederatave nė vitin 2005, ku udhėhoqi ekipin drejt fitores.

Robinho ka luajtur secilėn ndeshje tė Brazilit gjatė Kupės Botėrore 2006, megjithėse si fillestar vetėm nė ndeshjen kundėr Japonisė. Gjatė Kupės Botėrore ndante dhomėn me shokun e tij tė Barcelonės, Ronaldinho. Asaj kohe, bėri shaka me shtypin duke thėnė se bashkėlojtarėt e tij tė Realit e kishin nxitur qė ta lėndonte Ronaldinhon derisa ai ishte duke fjetur, pasi qė ishte kundėrshtar i Realit tek Barcelona.

Ai ngriti karrierėn e tij ndėrkombėtare, kur po thuajse i vetėm ēoi Brazilin drejt fitores sė Copa Amerika nė vitin 2007. Shtypi brazilian i dha nofkėn Robinhos si shpėtues i Brazilit, me titujt si “Robinho dhe dhjetė tjerėt” dhe “Ku do tė ishim pa Robinhon?”
Ai pėrfundoi kėtė garė si golashėnues kryesor me gjashtė gola dhe u emėrua lojtari i kėtij turneu.

Aktualisht

Robinho nuk do tė mund tė kėrkonte njė start mė tė mirė se ky i sezonit 2007-2008 me Real Madridin. Ai ka qenė frymėzues nė disa ndeshje, jo vetėm duke shėnuar gola por edhe duke krijuar raste pėr bashkėlojtarėt. Deri nė ēfarė shkalle do tė arrijė ai nė tė ardhmen e tij? Askush nuk e di. Njė gjė, megjithatė ėshtė e sigurt: Robinho nuk ka nga t’ia mbajė pos tė ngjitet nė maje tė futbollit.

Tė arriturat individuale:

Kampion i Sao Paulo – U17 (2002)
Golashėnues mė i mirė nė Copa Amerika (2007)
Lojtar i turneut nė Copa Amerika (2007).

Klubi Sezoni Paraqitjet Golat
Santos (Brazil) 2002 24 7
Santos (Brazil) 2003 46 13
Santos (Brazil) 2004 45 25
Santos (Brazil) 2005 20 13
Real Madrid (Spanjė) 2005-06 51 12
Real Madrid (Spanjė) 2006-07 40 8
Gjithsej 226 78
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Fillimi i ngritjes sė Robinhos
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: ,, Sport ,,-
Gehe zu: