AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona?

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona?   Mo 11 Feb 2008, 20:51

Kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona?
Nė mesin e njerėzve ka shumė ndarje. Kėto ndarje janė prezentė kudo, nė politikė, nė muzikė, nė sport....Por tė ndalemi tė sporti – tė ndalemi dhe ta parashtrojmė atė pyetjet e famshme qė ka ndarė nė dysh mendjen e adhuruesve tė futbollit qe sa e sa kohė. Kush ishte mė i mirė - Pele apo Maradona?
Kjo pyetje ka nxitur mjaft debate dhe do tė vazhdojė kėshtu edhe pėr njė kohė tė gjatė. Nė tekstin e mėposhtėm do tė bėjmė ca krahasime mes dy figurave mė tė ēmuara tė historisė sė futbollit, ndėrsa ju vendosni se cili prej tyre ishte mė i mirė.

Trofetė dhe medaljet

Pele ka fituar tri herė Kupėn e Botės, dy herė Kupėn Libertadores, dy Kupa Ndėrkombėtare dhe njė mori titujsh tjerė brazilianė dhe amerikanė, derisa ėshtė zgjedhur edhe Lojtari i FIFA-s pėr ēmimin e Shekullit, nė vitin 2000.

Maradona nė tjetrėn anė ka fituar vetėm njė herė Kupėn Botėrore, disa tituj lige nė Argjentinė dhe Itali, Kupėn e Spanjės dhe Italisė, dhe njė turmė prej shpėrblimeve individuale pėrfshirė, lojtarin mė tė mirė nė Kupėn Botėrore 1986, ēmimin Goli i Shekullit nga FIFA, si dhe Lojtari i Shekullit nga FIFA (zgjedhur nga votimet e njerėzve).Disa mendojnė se, fakti qė Pele ka fituar tri herė Kupėn Botėrore ndėrsa Maradona vetėm njė herė, e bėn brazilianin lojtar mė tė mirė. Sigurisht ēmimet ekipore, nė krye tė tė cilave ėshtė Kupa Botėrore, janė mjaft tė rėndėsishme, sidoqoftė do tė ishte jokorrekte qė ta gjykoni lojtarin vetėm me trofetė qė ka fituar. Pele ishte 17-vjeēar nė vitin 1958, ndėrsa mezi bėri njė ngritje nė vitin 1962 dhe 1966 pėr shkak tė lėndimit, dhe nė vitin 1979, bėri paraqitjet mė tė mira dhe luajti nė ekipin mė tė mirė tė tė gjitha kohėrave, krahas lojtarėve si Tostao, Rivelino, Gerson dhe Jairzinho.

Maradona sidoqoftė ka ruajtur njė mesatare tė theksuar nė ekipin e Argjentinės, deri nė trofeun e Kupės Botėrore nė vitin 1986, kur shėnoi golin mė tė bukur tė tė gjitha kohėrave kundėr Anglisė nė ēerekfinale, dhe njė tjetėr po thuajse po aq tė shkėlqyeshėm kundėr Belgjikės nė gjysmėfinale.

Siē ėshtė theksuar nė shumė raste nė tė kaluarėn, Brazili do tė mund tė kishte fituar Kupėn Botėrore tė vitit 1970 me ose pa Pelen. Por nė vitin 1986, Argjentina mbase nuk do tė kishte tejkaluar kampionin e Kupės sė Amerikė, Uruguain, nė rundin e dytė pa e pasur Maradonėn nė ekipin e vet.

Por as kjo nuk e bėn Maradonėn lojtar mė tė mirė. Megjithėse shumica pyeten, nėse Pele do tė kishte luajtur pėr Argjentinėn nė vitin 1986, a do tė kishte arritur tė fitonte Kupėn Botėrore? Kjo ėshtė mjaft e dyshimtė.Golat e shėnuar

Tifozėt e Peles gjithmonė mburren se ai ka shėnuar 1.281 gola nė 1.363 ndeshje. Mbi tė gjitha duhet tė pėrmendim se ka shumė paqartėsi rreth kėsaj shifre. Shumica e kėtyre golave ishin shėnuar pėr ekipin Santos nė kampionatin e Brazilit, ku kundėrshtarėt edhe nuk kanė qenė aq tė fuqishėm. Megjithatė me 77 gola nė 92 paraqitje pėr Brazilin dhe 12 prej tyre nė Kupėn Botėrore, askush nuk duhet tė pyetet pėr aftėsitė mahnitėse tė brazilianit pėr shėnim tė golave.

Maradona ka shėnuar 34 gola nė 91 paraqitje, 8 nė Kupėn Botėrore dhe ka pasur njė karrierė prej 311 golash nė 590 paraqitje.

Edhe njėherė tė theksojmė se nuk ėshtė e gjitha nė statistikat e golave. Njė lojtar i mirė ose sulmues i mirė, do tė shėnojė gola atėherė kur ato janė tė nevojshme, pėrfshirė kėtu edhe ndeshjet vendimtare pėr titujt e mėdhenj ose ndeshjet eliminuese nė garat e ndryshme.


Disa golashėnues me profil tė pasur nė tė kaluarėn, nuk kanė treguar gjithmonė mė tė mirėn prej tyre nė ndeshjet e mėdha. Ata qė e pėrcjellin futbollin italian duhet ta dinė se Alberto Gilardino ka njė rekord mjaft tė mirė pėr Milanin, por ai gjithmonė ka dėshtuar tė shėnojė kundėr ekipeve tė mėdha ose nė ndeshjen mė tė rėndėsishme. Qė tė dy, Pele dhe Maradona e kanė bėrė kėtė, andaj nė kėtė aspekt nuk mund tė ndahen.Loja fer

Ėshtė mjaft e qartė se Pele ishte njė lojtar mė i madh pasi qė Maradona nuk ėshtė lloj i lojtarit pėr t’u marrė si shembull; abuzimi me substanca tė ndryshme dhe fakti se ai “ka mashtruar” me golin e shėnuar me dorė kundėr Anglisė, nė vitin 1986, qė e bėn atė njė lojtar mė pak tė drejtė.

Kjo hipotezė ėshtė paksa qesharake. Pa analizuar shumė se sa negativisht ėshtė sjellė Maradona jashtė fushe dhe se sa i ka thyer ato nė fushė, kjo nuk na ndihmon tė vlerėsojmė se sa lojtar i madh ka qenė ai.

Nė fakt, nė Evropė dhe Amerikėn Jugore, tė kesh aftėsi mashtruese dhe tinėzake, shihet si njė pjesė e rėndėsishme e ndeshjes. Nėse mund ta mashtrosh arbitrin ose njė kundėrshtar dhe tė shėnosh njė gol pėr kėtė arsye, atėherė jeni njė lojtar mė i mirė si fizikisht edhe mentalisht.

Derisa nė aspektin moral Maradona mund tė kritikohet pėr varėsi nga kokaina, kjo nuk duhet tė pėrzihet me atė se si ėshtė parė ai si futbollist. Mund tė thoni se Amy Winehouse ėshtė kėngėtare e keqe sepse merr drogė? Sigurisht se jo!

As edhe Pele nuk ka qenė engjėll nė kėtė aspekt. Ėshtė dėshmuar se si pjesė e udhėheqėsve tė FIFA-s, sė bashku me Sepp Blatter, Joao Havelange dhe miqtė e tyre, ai ka bėrė mė keq se Maradona. Politika ėshtė sėmundje e futbollit dhe vetėm duhet tė shikoni nė listėn e ngushtė vjetore pėr Lojtarin mė tė Mirė Botėror tė FIFA-s, pėr tė kuptuar kėtė.

Duhet edhe tė qartėsohet se Maradona kurrė nuk ka pėrdorur substanca stimuluese pėr paraqitjet e tij, siē besojnė shumica. Kokaina nė fakt ēon nė ulje tė nivelit tė lojės dhe nė vend tė saj, siē ka thėnė sė fundi argjentinasi, ai do tė ishte lojtar tri herė mė i mirė nėse nuk do tė kishte qenė i varur prej sa
Mungesa e pamjeve

Pėr tė vendosur se cili ka qenė mė i mirė, Pele apo Maradona, ėshtė mjaft e vėshtirė edhe pėr shkak tė mungesės sė video-xhirimeve, tė cilat ishin tė rralla gjatė viteve 1950-tė dhe 1960-tė, kur Pele ishte nė lulėzim tė karrierės.

Maratona doli nė skenė nė vitet kur futbolli filloi tė shndėrrohet nė biznes shumėmilionėsh. Pamjet e Peles janė kryesisht tė kufizuara nė Kupat e Botės, ndėrsa braziliani ka thėnė se golin mė tė bukur tė cilin e ka shėnuar, kur thuhet se e ka pushtuar tė gjithė ekipin kundėrshtar, ka qenė i fshirė nga arkivat shumė vite mė herėt.

Duke i pasur parasysh kėto, ėshtė sėrish e gabueshme tė shfrytėzojmė pamjet nga arkivat dhe tė vendosim se cili ka qenė mė i mirė. Pėrzgjedhjet e momenteve mė tė mira mund tė jenė mashtruese. Dikush mund tė zgjedhė momentet mė tė mira gjatė karrierės sė Emile Heskeyt dhe tė thotė se ai ishte lojtari mė i mirė i tė gjitha kohėrave. Por, pėr tė vlerėsuar njė lojtar tė mirė, duhet ta shihni atė gjatė gjithė 90 minutave tė lojės, dhe jo vetėm njė moment tė caktuar.

Jetėgjatėsia, tė cilėn tė dy lojtarėt e kishin, ėshtė mjaft e rėndėsishme. Nuk ėshtė gjė e mirė tė jesh lojtarė i klasit pėr vetėm dy vite dhe pastaj tė zhgėnjesh. Kėta lojtarė janė legjenda sepse ishin nė maje tė futbollit pėr 15 vite ose mė shumė. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse lojtarėt si Paolo Maldini, i cili tashmė 23 vite ėshtė aktiv nė futboll, janė fenomen.
Njė gjė qė ėshtė e rėndėsishme ta theksojmė ėshtė se Pele ishte 10, ndoshta 20 vite para Maradonės. Truri i tij nė aspektin futbollistik funksiononte si asnjė tjetėr. Disa thonė edhe se nėse nuk do tė ishte Pele, nuk do tė kishte Cruijff, Zico, Maradona, Baggio ose Zidane.

Duke vendosur se kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona, ėshtė njė pyetje mjaft e vėshtirė nė futboll. Mė sipėr ishin njė numėr argumentesh qė sollėn, por ju mund tė vendosni se cilat mund tė jenė mė tė rėndėsishme dhe tė nxjerri mė tė mirin. /Goal/Telegrafi/
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Kush ishte mė i mirė, Pele apo Maradona?
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: ,, Sport ,,-
Gehe zu: