AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Texte Muzikore

Nach unten 
AutorNachricht
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Texte Muzikore   Mo 11 Feb 2008, 20:08

VALLJA E SHQIPEVE

Refreni
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena

____________________________________________
…hallall na koft se ishim kon tamon si zojt e shqipes
i forti e mbyt t'dobtin mja mar kafshatėn e rritės
asi qi kur u fashit puna ja nisem me qit allti
e pse s’kem gjujt n'shka qysh po gjujm n'vlla, hiq nuk pe di
ty bo be pasha shiptarin, po pasha traditėn
po kur na hini hasmi n’konak, pse s’ja qiti priten ?!
po e kape iken, tash fol per naten ditėn
jerem trillon si Rambo n’teren pa e pas praktiken
kamufllazh o bubat e vogel ku i kini veprat
kur ke puna me rre gjyks pse ikshit si leprat ?!
meriten shum kush e ka n’shipni ose te pishat n’ulqin
sa un n’zvicer qaj raptisha ushtar qind per qind
jo nuk ja vlen kjo pun me shkel mbi mundin e huj
kur sjom qaj qi thom ndergjegja mi thot vetit shuj
e shko thuj gjdokuj qi me rren je ka bon buj
po kur se din vallen e shqipeve, pi vendit mos luj…

________________________________________
Ref.
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena

________________________________________
ky kojshija m'djegu m'vrau pi shpis m'ndjeku
e vllau qi ka pare s'blen vita blen mleko
shkua na djegu e na rindertoj me material t'vetin
se shiptari n'prodhime vendore se she kualitetin
urdhnohet, decentralizohet me kuptu t'keqen vonohet
tani kan me shekuj se pi historis denohet
zgjohet, si feniksi herdokur po i veti kraht ja pren
97 ke provimi po ti notat i blen
se ke perfitu prej ati qi me temel o shkatrru
prej ati qi e kqyr shtremt kur ndihm vjen met kreku
prej ati, qi qiti allti qi ti me pshtu
prej ati qi osht sakrifiku qi bo**a me tu shliru
se me pas shpirtin e nėnė Terezės tė na osht bo demode
i ka mbet veq emni se tash dollari osht bo model
secili bo**en e barkune vet let del ku t’del
se n’dit sotit pesha e kuletes osht ēmim nobel

______________________________________________
Ref.
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena

____________________________________________
Me kon pastrus n’spital shipeci me fjalė shitet kirurg
bile me krenari hin e ngrit flamurin n’burg
jau bon me dije tjerėve sa i flenė n’zemėr shiptaria
"kishe ka ra ty shit drogė me ble armė e mu fitu liria"
Qyy qyy ?! athu paska diller patriot me ideal t’shejt ?!
E qi e zhyt ni popull n’emen, dushmanin se len me flejt ?!
Ose qi me armikun ka fol veē me gjuhen e plumbave
Me zemer t’shqiponjės e jo me paqe t’pllumbave
edhe njo nder tjer qi shkel mbi trupa t'gjakostė
po pse lan mut me shurr o shipec i hekurostė
e ky grupi i unitetit lujn rreth dates banketit
rreth pseudo shtetit send n'dor e i premtojn miletit
secillin muj me radh ka ni vendosje t'statusit
me ose pa veton apo ushtrin e rusit
e presin tu kesh pavarsin e babės Bush
kryesore me mujt me honger edhe pse si vet kurrkush
marioneta, pinokio qi premtimet jau tradhton huna
fjalorin lulisht po n'thera ju shihet puna…

______________________________________
Ref.
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena Ritmi i RrugesNjė fotografi e vjetėr ishte shkas i kėtij tregimi
qė nė kėtė natė tė qetė i hapi rrugėn njė kujtimi
tė njė kohe kur ēdo gje kishte tjetėr kuptim
ku nė udhėkryq tė madh qėndronte fati im.

Qė nė fėmirijė, nė asfalltin e ketij qyteti
nė koflikt me fėmijė tjerė, friga treti
me 10 vjet i mėsuar pėr tė goditur pa meshir
duke bėrė hajni tė vogla qė mė bėnin tė ndjehėsha mirė.

Shoqėria e keqe qė mė rrėthonte dhe jeta nėn okupim
ndjenja e lire e adnrenalinės sė rritur mė futėn nė krim
imitimi i filmave amerikan me gangster
edhe njė fėmijė i lazdruar i prirur pėr sherr.

Oborret e huaja pėr molla dhe dardha ishin caku i par,
pastaj kiosqet se ende kosiderohesm si fillestar
derisa u krijua pėrvoja qė na lejonte mė shumė
me urdhėrat e shefave qė gjithmonė na gjenin punė.

Shtėpi tė huaja, dyqane, vetura tė ndryshme ēdo natė
dhe punė tė tjera qė i punuam pėr njė kohė tė gjatė
6 vite rroktar i huaj derisa krijova gardėn time
Boss, ushtar i rrugės, kjo ishte ėndrra ime...


Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova...


Tani fitimi ishte i madh sepse ishim veē 4 shok
ky qytet ishte i yni, ecnim nė qiell e jo nė tokė
Teenager tė shfrenuar pa dashuri nė zemėr
me vetura tė shtrejnta, para dhe ēdo natė njė tjetėr femėr

Kjo ishte jeta ime, ndėrsa shkolla njė kamuflim
i qeshur pėrgjithmon por pa qetėsi nė shpirtin tim
sepse armiqt nuk flenin, nė shėnjestėr tė tyre ishim
problem permanent konkurencėn e kishim
Luftėn pėr teritore, pėr zanatin tonė tė vjetėr
edhe pse tani kishim filluar edhe ndonjė pun tjetėr

biznismen tė vėrtet, me vetėm 18 vjet
por s'mund tė jesh i qetė atėherė kur dhuna flet

Revole nė ēantė, nė vend tė librit kur shkoja nė shkollė
paranoik, se jeta mė qėndrone nė njė fije tė holle
nė anėn tjetėr, familja kishte hetuar nė mua dyshime
nga misioni ne mision, pa vision pėr jetėn time

I arestuar pėr herė tė parė nė Polici
isha kokė fort, fanatik, duke mbrojtur shokėt e mi
pėrgjegjėsin mbi mua pėr krimin qė nuk e bėra
duke i duruar rrahjet pa pushim 2 ditė tė tėra!


Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova... (2x)


Ushtari i rrugės, por tani ēdo gjė ndryshe duket
kėnaqėsija qė ndjeja kishte filuar tė zhdukej
mė i pjekur isha, me shumė dilema nė kokėn time
derisa erdhi koha pėr ndryshime nė jetėn time

Isha i lodhur kėrkoja njė perspektiv tjetėr
njė rugdalje nė dritė larg prej zanatit tė vjetėr,
i zhgėnjyer dhe i penduar per historinė tonė
kuptova qė kisha gabuar edhe pse ndoshta ishte vonė

Shokėt e mi vazhduan edhe pse i luta te ndalojnė
2 prej tyre rinin tani nė burgje e kalojnė
njėri nė Francė ndėrsa tjetri nė Itali
tė 3-tin qe 8 muaj e ka mbuluar dheu i Zi

I vrarė n'aksion nga forcat speciale Italiane
edhe njė herė njė zemėr e djegur rrah nė gjoksin e njė Nane
tani skam pergjigje pse atė lojė e kishim filluar
ndoshta fajet i kishte shoqėria e degjeneruar

I penduar jam pėr ēdo gjė tė keqe qė kam shkaktuar
po tė kisha edhe njė shansė ēdo gjė do tė kisha permisuar
sepse tani nė zemrėn time nxen nje diell nuk ka me borė
jam ushtar i rrugės por me mikrofon nė dorė


Rruga... lirin ma fali
jam ushtari i rrugės hapin se ndali, yeah... yeah...
ėndrrėn vonė e kuptova...
tė jesh ushtar i rrugės s'ėshtė si mendova... (2x)


huuu uuu uuu
pere pe pe pe hee Unikkatil


Mos me shtin me nxejerr kėtė pistolet se un e kam gjakun e nxet
i shoh 1 miljon imitusa pop veē njė ėshtė i vėrtetė
ėshtė ai Viktor drejt nga qafa qė yhen kafka pėr njė fjal
a goxon pėrpara mė me dal ta q* at nane mor djal
a t'kujtohet ai mangupi i trent ne tru n'Sami Frashri qė ka shku
3 her prej shkolles jam perjashtu vet ke te dush ka me te kallzu
nana jote mban zi unė jam belaxhi un t'hyj ne shpi e te vraj me kallash
mendon qė jam dreq veē nuk kam bri kurgjo sjam kan un ēka jam tash
jam sikur azem bejta i dytė krejt armiqt dost kam mi myt
si mafi shqipe ne amerik s'ma ha k*** pėr kerkend edhe pik
nqoft ēka tė thash tash tė ofendoj atėherė po nxitoj te sfidoj
Sikur Balli kombtar un luftoj kush nuk me besoj un e vertetoj
krejt armiqt emrin ma thrasin kėto reperat tjer prej inati plasin
veē badihava po repovasi s'ka bir nane qė ma ndal hasin
krejt ne gjys kam me te thy kam me te pshty ne sy ti me mu nėse don my shty
9 mm ta baj bir ne kry jep respekt se tash jam kthyne qofsh p*dh nane po mė vjen mirė
hajt pra tash me shaj drejt ne fytyre
se pernjemend po du me qyr
a je i shtir a veē qelbesir
djali babes mos harro mos ha m*t pas shpinde ma
kurva keqe kishe po shaj
ta q* at nane ne P*dh e te vraj Ta bėja rrafsh----------*Don Arbas*
Ta bėja rrafsh----------*Don Arbas*

Sonte ti je e lumtur dhe e lirė zemer,
Dhembja ime ty te ben te ndihesh me mir,
Dhe te jep qetėsi,

Ta bėja rrafsh shpesh,qė tė mos lėndoja,
I urtė me ty shum gabimet,t'i duroja,
Ta bėja rrafsh shpesh,por ti s'merrshe vesh,
Nga gabimet e tua ti kurr nuk ngihesh.......

Sonte unė pėr ty nga dhembja do tė pi,
Ty s'tė kam vetėm nė kėtė natė unė jam,

Unė isha edhe njė emėr mė shumė nė jetėn tėnde
Ty s'tė mjaftojnė,gjėrat qe i bėj pėr ty
Dhimbjet qė i ndjej pėr ty....

Ta bėja rrafsh shpesh,qė tė mos lėndoja,
I urtė me ty shum gabimet,t'i duroja,
Ta bėja rrafsh shpesh,por ti s'merrshe vesh,
Nga gabimet e tua ti kurr nuk ngihesh.......

Sonte unė pėr ty nga dhembja do tė pi,
Ty s'tė kam vetėm nė kėtė natė unė jam.... View High Resolution
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Texte Muzikore
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Tekste muzikore-
Gehe zu: