AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 PITAGORA Dhe Teorema e Tij

Nach unten 
AutorNachricht
Unstoppable

avatar

Anzahl der Beiträge : 31
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: PITAGORA Dhe Teorema e Tij   Mo 11 Feb 2008, 03:01

Pythagoras (greqisht: Πυθαγόρας) lindi afėrsisht 592 p.e.s.; vdiq 486 p.e.s.. Ka qenė njė matematikan dhe filozof grek. Pitagora ėshtė shum i njohur me teoremėm e tij nė matematikė qė njihet si "Teorema e Pitagorės" e cila ėshtė mjaft e thjeshtė por pėr nga rėndėsia ėshtė e jashtzakonshme dhe mėsohet qė nė shkollėn fillore.Teorema e Pitagorės thotė
Te ēdo trekėndėsh kėndrejt shuma e katrorėve tė ndėrtuar mbi kateta ėshtė e barabartė me katrorin e ndėrtuar mbi hipotenuzė.
c^2 = a^2 + b^2
Pėrgjithėsimi i teoremės sė Pitagorės quhet teorema e kosinusit ose teorema e AL-KASSHIT kjo teoremė mėsohet nė shkollimin e mesėm, dhe zbatimi i saj ėshtė i konsiderueshėm nė gjeodezi.

Trekendeshi Kenddrejt

Trekėndėshi i cili njėrin nga tre kėndet e ka tė drejtė ose 90 shkallė quhet trekėndėsh kėndrejt. Historikisht ėshtė i njohur trekėndėshi i ashtuquajtur indian i cili dy brinjėt mė tė vogla tė tij (quhen kateta) i ka tė barabarta njėrėn me 3 dhe tjetrėn me 4 ndėrsa brinja mė e madhe (hipotenuza) e tij ėshtė e barabartė me 5.

3^2 + 4^2 = 5^2

Pėr numrat natyral 3, 4, 5 ndryshe themi se ata formojnė njė treshe tė Pitagorės. Ekzistojnė pafund shumė treshe tė tilla,


Teorema e kosinusit

Teorema e kosinusit pėrdoret pėr zgjidhjen e trekėndėshit tė ē'farėdoshėm. Ajo ėshtė pėrgjithėsim i teoremės sė famshme tė Pitagorės e cila vlen pėr trekėndėshin kėndrejt. Teorema e kosinusit njihet edhe me emrin ,,Teorema e Al-Kashit dhe me fjalė ajo mund tė formulohet si vijon:

Te ēdo trekėndėsh katrori i ēdo brinje ėshtė i barabartė me shumėn e katrorėve tė dy brinjėve tjera i zvogėluar pėr dyfishin e prodhimit tė tyre me kosinusin e kėndit pėrballė asaj brinje.

a^2 = b^2 + c2^ − 2abccosα

b^2 = a^2 + c^2 − 2accosβ

c^2 = a^2 + b^2 − 2abcosγ
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
PITAGORA Dhe Teorema e Tij
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Matematika-
Gehe zu: