AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Matematika Dhe Logjika e Saj

Nach unten 
AutorNachricht
Unstoppable

avatar

Anzahl der Beiträge : 31
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Matematika Dhe Logjika e Saj   Mo 11 Feb 2008, 03:00

Themelues i Logjikės matematikore konsiderohet matematikani anglez George Boole kuptimet e para tė logjikės formale i kanė dhėnė grekėt e vjetėr me pėrfaqėsuesin kryesor tė saj Aristotelin. Logjika matematikore lindi nga nevoja e eliminimit tė kundėrthėnieve dhe paradokseve qė u paraqitėn nė teorinė e bashkėsive poashtu ajo ka luajtur njė rol tė veēantė nė lindjen e disa lėmive tė reja tė matematikės bashkohore. Kjo degė pėrsosi simbolet e deriatėhershme dhe e plotėsoi me simbole tė reja gjuhėn simbolike.

Permbajtja:
1 Gjykimet
2 Operacione themelore logjike
3 Ligjet e logjikes matematikore quhen edhe tautologji
4 Kuantifikatorėt
5 Simbolet matematikoreGjykimet

Gjykimi ( pohimi ), ėshtė koncept themelor nė Logjikėn matematikore. Nė aspektin e saktėsisė gjykimi i nėnshtrohet ligjit tė pėrjashtimit tė sė tretės dhe merr vetėm njėrėn nga vlerat i saktė ose jo i saktė (true ose false). p.sh. gjykime janė fjalitė: " Wikipedia nuk ėshtė e shkruar nė gjuhen shqipe ", " 1+1=1 " ( kėto pohime nė logjikėn matematikore mirren si gjykime ) jo tė sakta, sepse " Tani unė po e lexojė kėtė artikull tė shkruar nė gjuhen shqipe " dhe " 1+1=2 " janė gjykime tė sakta. Vetitė i saktė dhe jo i saktė quhen vlera tė saktėsisė sė gjykimit dhe shėnohen me simbolet T (lexo: te) dhe (lexo: jo te). Simboli " T " ėshtė i ngjashėm me germėn e parė tė fjalės angleze True=i (e) saktė. Emėrtimi i gjykimeve zakonisht bėhet me germat e vogla tė alfabetit, si p, q, r, ... dhe trajtohen si variabla gjykimesh, ndėrsa vlerat e tyre shėnohen me : v(p), v(q), v®, ... dhe janė konstante. Mirėpo pėr thjeshtėsi vlerat e gjykimeve shkruhen vetėm me emėrtimin e gjykimit.
Fjalia e cila ka njėrėn nga e vlerat saktėsisė- e saktė ose jo e saktė- quhet gjykim
Pohimit " Wikipedia nuk ėshtė e shkruar nė gjuhen shqipe " kur tė i japim njėrėn nga vlerat e saktėsisė- e saktė ose jo e saktė- quhet gjykim. Mirėpo nė matematikė pėrpos kėtyre gjykimeve kemi edhe gjykime tė hapura si p.sh Wikipedia do tė ketė 1000 artikuj nė vitin 2000+x " ose " 10+x=200 ", etj. . Varrėsisht prej vlerės sė variabilės x tė cilės i japim (nėse shkruajmė mė shumė artikuj viti 2005, x=5) vlera konkrete, gjykimet do jenė tė sakta ose jo tė sakta. Metoda e shėndrrimit tė njė pohimi tė tillė nė gjykim quhet metoda e zėvendėsimit (metoda e substitucionit).
gjykim i pėrbėrė quhet gjykimi i cili fitohet kur dy gjykime tė thjeshta i lidhim me lidhėzat ,, dhe,, ose,, etj.


Operacione themelore logjike
tabelat e saktėsisė


Mė lartė pėrmendem gjykimet e pėrbėra tė cilat pėrbėhen nga gjykimet e thjeshta. Mirė, po me ē`ka lidhen ato nė mes veti dhe si janė mardhėnjet e tyre?
Gjykimet matematike lidhen me lidhėzat sikurse pohimet nė gjuhėn qė e pėrdorim. Nė matematike kėto fjalė lidhėse "jo",

"dhe", "ose", "nėse ...", "atėherė ...", "atėherė dhe vetėm atėherė", quhen operacione themelore logjike .(lidhėza ani nashtė ėshtė palidhje). Nė bazė tė operatorit ( lidhėses) dallojmė kėto operacione :

Mohimi (jo)
Konjukcioni (dhe)
Disjunkcioni (ose)
Implikimi (nėse ... atėherė ...)
Ekuivalenca (nėse dhe vetėm nėse)


Ligjet e logjikes matematikore quhen edhe tautologji
p.sh:

ligji i kontrapozicionit
ligji i pėrjashtimit tė sė tretės
silogjizmi

Kuantifikatorėt

Kuantifikatorėt japin vlera tė caktuara tė cilat zėvėndėsojnė variablat nė gjykimin e dhėnė
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Matematika Dhe Logjika e Saj
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Matematika-
Gehe zu: