AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Maqedonia rrezikon nga ndarja e Kosovės

Nach unten 
AutorNachricht
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Maqedonia rrezikon nga ndarja e Kosovės   So 10 Feb 2008, 13:21

Keshtu deklaruan zyrtare dhe analiste nga Kosova dhe Maqedonia ne tribunen e organizuar sot ne Shkup nga Forumi per Hulumtime Strategjike, tema "Mitrovica nje dite me pas "

Rreziku i ndarjes se Kosoves do te reflektohet edhe ne Maqedoni, keshtu kane deklaruar zyrtare dhe analiste nga Kosova dhe Maqedonia ne nje tribune te organizuar sot ne Shkup nga Forumi per Hulumtime Strategjike me temen "Mitrovica nje dite me pas ". Kryetari i komunes se Mitrovices, Bajram Rexhepi deklaroi se Mitrovica do te funksionoje me sukses ne baze te planit te Ahtisarit. Shpallja e pavarsise se Kosoves eshte ēeshtje e kryer, pranon Miletiē, i cili eshte i inkujaruar nga qendrimi i serbeve te Kosoves qe te qendrojne ne shtepite e tyre edhe pas shpalljes se pavaresise. Jovan Manasievski, nje lider i partise se vogel opozitare Partia Liberal Demokrate terhoqi verejtjen se ndarja e Kosoves do te reflektohet drejtperdrejt ne Maqedoni dhe se sipas tij, ne kete rast Maqedonia do te jete nje humbese me e madhe. “Nese Kosova ndahet, humbesi me i madh do te ishte Maqedonia. E them kete nga shkaku se Marreveshja e Ohrit ne Maqedoni eshte treguar si nje model i qendrueshem afatgjate dhe pa alternative i nje shteti shumeetnik”, nenvizoi Manasievski. Ai tha se do t`i propozoj qeverise aktuale hartimin e nje marreveshje per fqinjesi te mire midis Kosoves dhe Maqedonise, me te cilen do te zgjidheshin ēeshtja e kufirit verior me Kosoven dhe ngritja e nivelit te bashkepunimit ne sfera te ndryshme.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Maqedonia rrezikon nga ndarja e Kosovės
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: