AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Dardania, njė Republikė Presidenciale

Nach unten 
AutorNachricht
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Dardania, njė Republikė Presidenciale   So 10 Feb 2008, 13:13

Sipas draftit tė Kushtetutės sė re, Presidenti ka kompetenca tė mėdha

Drafti i Kushtetutės sė Kosovės ėshtė bėrė gati dhe pritet shpallja e pavarėsisė qė ky dokument tė miratohet nga Kuvendi. Njė debat rreth draftit ka filluar prej ditėsh, por dokumenti vazhdon tė mbahet sekret nga ata qė e kanė pėrgatitur. Burime pranė qeverisė thanė se pa u shpallur pavarėsia, ky dokument nuk do tė jetė pėr publikun, pasi brenda tij ka ēėshtje mjaft tė nxehta, siē janė ligjet pėr paketėn e Ahtisarit. Por, tashmė nuk ėshtė mė sekret se shteti i ardhshėm i Kosovės do tė jetė njė republikė parlamentare, me kompetenca tė shtuara pėr postin e Presidentit. Kėshtu, Presidenti zyrtarisht do tė quhet Presidenti i Republikės sė Kosovės. Presidenti pėrfaqėson unitetin e popullit tė Kosovės dhe ėshtė kreu i shtetit. Ndėrkaq, kompetencat e tij do tė jenė pėrfaqėsimi i Republikės sė Kosovės nė vend dhe jashtė vendit, garantimi i funksionimit kushtetues tė institucioneve tė pėrcaktuara me kėtė Kushtetutė, shpallja e zgjedhjeve, e drejta e kthimit pėr rishqyrtim tė ligjeve tė miratuara, kompetencė qė prej tetė vitesh e ka pasur kryeadministratori. Po kėshtu, Presidenti do tė udhėheqė politikėn e jashtme tė vendit nė kėshillim me Kryeministrin, tė pranojė letrat kredenciale tė shefave tė misioneve diplomatike tė akredituar nė Kosovė, do tė jetė Komandant Suprem i Forcave tė Sigurisė sė Kosovės, do tė udhėheqė Kėshillin Konsultativ pėr Komunitete, do tė emėrojė kryetarin e Gjykatės Supreme tė Kosovės. Presidenti i Kosovės do tė mund tė emėrojė dhe shkarkojė gjyqtarėt, kryeprokurorin dhe figura tė rėndėsishme tė shtetit, si drejtorin, zėvendėsdrejtorin dhe inspektorin e pėrgjithshėm tė Agjencisė sė Kosovės pėr Inteligjencė. Kėta tė fundit, nė bashkėpunim me Kryeministrin. Pėr sa i pėrket vendosjes sė gjendjes sė jashtėzakonshme, mund ta vendosė nė bashkėpunim me Kryeministrin, por njė vendim i tillė mund tė merret nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurisė sė Kosovės. Po kėshtu, Presidenti ka tė drejtė tė emėrojė dhe tė shkarkojė guvernatorin e Bankės Qendrore tė Kosovės. Po kėshtu, do tė mbeten nė fuqi kompetencat qė ka pasur Presidenti i Kosovės deri tani, si dhėnia e medaljeve, mirėnjohjeve dhe ēmimeve nė pajtim me ligjin. Presidenti po kėshtu ka tė drejtėn e amnistisė individuale dhe grupore, nė pajtim me ligjin. Pėr sa i pėrket mėnyrės sė votimit, edhe ajo do tė mbetet e njėjtė me kornizėn kushtetuese, me 2/3 e votave. Ndėrsa votimi i tretė mund tė bėhet me shumicėn e thjeshtė. Mandati presidencial do tė jetė 5-vjeēar dhe me tė drejtėn e rizgjedhjes vetėm njė herė. Presidenti i Republikės sė Kosovės gėzon imunitet nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkim pėr veprimet dhe vendimet brenda fushėveprimit tė pėrgjegjėsive tė postit tė tij. Presidenti i Republikės sė Kosovės mund tė shkarkohet nga Kuvendi kur ai ėshtė dėnuar pėr kryerje krimi tė rėndė, ose kur ai nuk ėshtė i aftė pėr tė ushtruar pėrgjegjėsitė e kėsaj pozite, pėr shkak tė paaftėsisė ose sėmundjes sė rėndė, ose kur Gjykata Kushtetuese ka pėrcaktuar se ka bėrė shkelje tė rėndė tė Kushtetutės. Procedura pėr shkarkimin e Presidentit tė Republikės sė Kosovės mund tė iniciohet me 1/4 e anėtarėve tė Kuvendit.

https://www.youtube.com/watch?v=wbUMC...eature=related

"I Was Here When Time Began, I Will Be Here After It Ends"-Illyrians

"500 Pune,500 Vetmi,500 Lufte,Lufte, per te ruajtur gjuhen dhe SHPIRTIN E KOMBIT"- Ismail Qemali
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Dardania, njė Republikė Presidenciale
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: