AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Kosova nėnshkroi sot Marrėveshjen me Programin pėr Zhvillim tė OKB-sė

Nach unten 
AutorNachricht
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Kosova nėnshkroi sot Marrėveshjen me Programin pėr Zhvillim tė OKB-sė   Do 07 Feb 2008, 02:54

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi shprehi sot gatishmėrinė e institucioneve vendore pėr pėrmbushjen e objektivave tė zhvillimit tė mileniumit tė pėrcaktuara nga Kombet e Bashkuara. Krasniqi nėnshkroi sot marrėveshjen me programin pėr Zhvillimin tė OKB-sė, pėrmes sė cilės Kuvendi i Kosovės merr pėrsipėr pėrmbushjen e njė pjese tė obligimeve qė dalin nga deklarata e Mileniumit.
Parlamenti i Kosovės u shpreh i gatshėm qė tė pėrfshihet nė pėrmbushjen e objektivave tė zhvillimit tė mijėvjeēarit, tė pėrcaktuara nga Organizata Botėrore.

Marrėveshja u nėnshkrua sot nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe pėrfaqėsuesit e programit pėr zhvillim tė OKB-sė: Kori Udovicki, asistente e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė dhe Kathleen Cravero drejtoreshė e byrosė sė UNDP-sė pėr parandalimin e krizave dhe rimėkėmbje.

Krasniqi tha se shpreson qė Kosova tė jetė shteti i 191-tė nė realizimin e objektivave tė mijėvjeēarit.

Nėnshkrimi i marrėveshjes u vlerėsua i rėndėsishėm edhe nga udhėheqėsi i UNDP-sė nė Kosovė Frod Mauring.

Objektivat e Mijėvjeēarit, tė pėrcaktuara nė vitin 2000, janė bėrė pjesė e zhvillimit tė vendeve anėtare tė OKB-sė. Deklarata e Mijėvjeēarit pėrveē tjerash parasheh zhdukjen e varfėrisė ekstreme, realizimin e tė drejtės elementare pėr arsim fillor, nxitjen e barazisė gjinore, luftėn kundėr AID-sit etj.

Marrėveshja e nėnshkruar sot nė Prishtinė, parasheh qė UNDP-ja tė ofrojė ndihmė pėr institucionet vendore nė pėrmbushjen e kėtyre objektivave edhe nė Kosovė.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Kosova nėnshkroi sot Marrėveshjen me Programin pėr Zhvillim tė OKB-sė
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: