AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Turqia ndan 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė Universiteti nė Prishtinė

Nach unten 
AutorNachricht
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Turqia ndan 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė Universiteti nė Prishtinė   Fr 08 Feb 2008, 04:36

Prishtinė, 11 janar - Turqia ėshtė e gatshme tė mbėshtesė Prishtinėn nė ruajtjen e trashėgimisė kulturore, ndėrsa qeveria e saj ka ndarė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e Universitetit Teknik tė Evropės Juglindore, tha sot shefi i zyrės sė Turqisė nė Prishtinė Mustafa Sarniē pas takimit me kryetarin e ri tė Prishtinės, Isa Mustafėn. Kryetari i Komunės se Prishtinės tha se me shefin e zyrės turke nė Prishtinė ka diskutuar pėr ndėrtimin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Prishtinė, i cili do tė financohet nga qeveria turke. "Diskutuam edhe pėr bashkėpunim ekonomik nė mes tė dy vendeve. Shefi i zyrės turke mė ftojė qė tė vizitoj shtetin turk, meqenėse kryeqyteti ynė ėshtė i binjakėzuar mė Ankaranė", tha Mustafa. Kjo vizitė tha Mustafa do tė pėrdorej pėr shkėmbimin e pėrvojave tė pėrbashkėta lidhur me zhvillimin e mėtutjeshėm. Mustafa tha se shprehu gatishmėrinė qė tė ofrojė tė gjitha mundėsitė e bashkėpunimit, regjenerimit dhe ndėrtimit tė objekteve qė paraqesin njė tė kaluare tė pėrbashkėt historike. "Diskutuam edhe pėr pjesėn e vjetėr tė kryeqytetit, pėr tė cilėn ne jemi duke pėrgatitur planin rregullues urbanistik, e pėr tė cilėn ne do tė kemi kujdes tė veēantė, nė mėnyrė qė tė ruhet kultura jonė e pėrbashkėt", tha Mustafa. Duke ju pėrgjigjur interesimit tė shefit turke rreth ndarjes se 250 hektarėve, qė nevojiten pėr ndėrtimin e Universitetit tė Evropės Juglindore, Isa Mustafa tha se pėr kėtė ēėshtje do tė diskutojė edhe me nivelin qendror tė qeverisjes dhe Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), e cila aktualisht menaxhon me pronėn publike nė Kosovė. Ndėrkaq, shefi i Zyrės turke nė Prishtinė Mustafa Sarniē tha se gjatė takimit me kryetarin Isa Mustafa kanė kėmbyer edhe ide lidhur me bashkėpunimin kulturor, ekonomik dhe tė aktiviteteve humane tė qeverisjes lokale. "Kam shpjeguar se ndėrmarrjet e Turqisė, qė merren mė ndėrtimtari. Infrastrukturė dhe bankari mund tė krijojnė mundėsi tė mira nė Prishtinė pėrmes investimeve. Po ashtu i kam theksuar se Turqia ėshtė e gatshme tė mbėshtes Prishtinėn nė ruajtjen e trashėgimisė kulturore", tha Sarniē. Shefi i Zyrės turke tha se qeveria e Turqisė ka ndarė rreth 100 milionė euro pėr ndėrtimin e Universitetit Teknik tė Evropės Juglindore. "Eshtė njė veēori jona qė pėrfaqėsia jonė politike nė Prishtinė ėshtė e para qė ka blerė truall nė Prishtinė dhe nė njė tė ardhme tė afėrt do tė fillojmė edhe ndėrtimin e pėrfaqėsisė sonė kėtu", tha diplomati turk.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Turqia ndan 100 milionė euro pėr ndėrtimin e njė Universiteti nė Prishtinė
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: