AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Finalizohet Kushtetuta e Kosovės

Nach unten 
AutorNachricht
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Finalizohet Kushtetuta e Kosovės   Fr 08 Feb 2008, 04:35

Kushtetuta e Kosovės ėshtė finalizuar. Ajo e parasheh Kosovėn si shtet sovran dhe tė pavarur. Nė kėtė Kushtetutė nuk ka asnjė nen tė pazgjidhur ngase gjithēka ėshtė e sqaruar ka thėnė bashkėhartuesi i Kushtetutės, Arsim Bajrami.

Kjo kushtetutė pėr nga karakteri ėshtė konstituive, ndėrsa forma e qeverisjes sė shtetit do tė jetė – republikė parlamentare duke avancuar rolin e Presidentit. Me Kushtetutėn e Kosovės do tė themelohen institucionet e reja tė cilat deri tash i kanė munguar Kosovės, siē janė: Gjykata Kushtetuese, Shėrbimi i Inteligjencės dhe njė varg Institucionesh tjera. Ushtria e ardhshme e Kosovės do tė quhet Forca e Sigurisė sė Kosovės, por mė vonė do t’i nėnshtrohet njė transizioni, e cila do tė shndėrrohet nė ushtri.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Finalizohet Kushtetuta e Kosovės
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: