AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Turqia mban tė palėkundur mbėshtetjen pėr Kosovėn, tha Erdogan gjatė takimit me Sejdiun

Nach unten 
AutorNachricht
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Turqia mban tė palėkundur mbėshtetjen pėr Kosovėn, tha Erdogan gjatė takimit me Sejdiun   Do 07 Feb 2008, 02:50

“Pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė jo vetėm pėr qytetarėt e saj, por pėr tė gjithė rajonin”, tha Presidenti i Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu gjatė njė takimi qė pati sot nė Ankara me Kryeministrin e Turqisė, z. Taip Erdogan, i cili deklaroi se vendi i tij do tė angazhohet fuqishėm pėr pėrcaktimin sa mė tė shpejtė tė statusit tė Kosovės
Gjatė kėtij takimi Presidenti Sejdiu e falėnderoi kryeministrin turk pėr ndihmėn e gjithanshme qė ka dhėnė Turqia pėr Kosovėn qė nga koha e intervenimit tė NATO-s mė 1999 e deri mė sot.

Pasi kėrkoi mbėshtetjen e Turqisė pėr pavarėsinė e Kosovės, konform propozimit tė Presidentit Ahtisaari, Presidenti Sejdiu e ēmoi lart rolin e komunitetit turk nė Kosovė, i cili ėshtė i integruar plotėsisht nė jetėn institucionale dhe shoqėrore, duke dhėnė ndihmesėn e vet nė konsolidimin e demokracisė nė vendin tonė.

Ndėrsa, Kryeministri i Turqisė, z. Taip Erdogan, tha se vendi i tij e mban tė palėkundur mbėshtetjen pėr Kosovėn dhe do tė angazhohet fuqishėm pėr pėrcaktimin sa mė tė shpejtė tė statusit tė Kosovės.

Nė kėtė takim u bisedua edhe pėr bashkėpunimin ekonomik nė mes tė dy vendeve dhe mundėsitė e thellimit tė mėtejmė tė tij, thuhet nė njė komunikatė pėr opinion tė lėshuar sot nga Zyra pėr informim publik pranė Presidencės sė Kosovės
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Turqia mban tė palėkundur mbėshtetjen pėr Kosovėn, tha Erdogan gjatė takimit me Sejdiun
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: