AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 50 stadiumet mė tė mėdha nė botė

Nach unten 
AutorNachricht
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: 50 stadiumet mė tė mėdha nė botė   Fr 08 Feb 2008, 03:04

Ku ndodhen impiantet e magjise se topit ?

Aty futbolli gjen prehje. Aty gjithēka ndihet ndryshe. Aty edhe emocionet janė mė tė mėdha. Pėr to kanė punuar me vite me radhė arkitektė, ndėrtues, sportdashės dhe politikanė. Disa tė rikonstruktuar nga e para e disa tė ndėrtuar rishtazi. Disa i janė pėrmbajtur mė shumė anės luksoze tė ambienteve dhe disa kapacitetit tė tyre. Janė 50 gjigandėt mė tė mėdhenj tė futbollit botėror. Duke filluar nė shtrirje gjeografike nė Korenė e Veriut dhe Australi, pėr tė pėrfunduar nė Brazil dhe Shtete tė Bashkuara tė Amerikės.
Dikur vendin e parė e mbante tempulli i Rio de Zhianeros, “Marakanaja” e famshme. Tani, qė prej sė larti ėshtė ai qė i shikon tė tjerėt, “Rungnado May Day Stadium” nė Kore tė Veriut, teksa flasim pėr kapacitet tė vendeve tė ulura. Rungnado mund tė mbajė mė shumė se 150 mijė vende, ku pėrfshihen edhe shumė suita tejet luksoze edhe pėr njė vend komunist si Koreja e Veriut. Nė vend tė dytė ėshtė “Salt Lake Stadium” nė Indi, kapaciteti i tė cilit shkon deri nė 120 mijė vende tė ulura. Ndėrsa nė vendin e tretė ka zbritur “Azteca Stadium”, shtėpia e finales sė madhe “Meksikė ‘86" midis Argjentinės dhe Gjermanisė. Kapaciteti i kėtij impianti ėshtė 105 mijė vende tė ulura.
Nė dhjetė vendet e para bien nė sy stadiume tė ndėrtuara nė Azinė e pas viteve ‘80. Kėshtu nė vend tė katėrt ėshtė “Bukit Jalil National Stadium” nė Malajzi, me 100 mijė vende tė ulura. Ndėrsa Evropa pėrfaqėsohet me impiantin e Barcelonės, “Camp Nou” (98,787) dhe Uemblin e famshėm nė gjirin e Londrės.

Dikur.... “Marakana”, tempulli i futbollit

Ndėrtuar mė vitet 1948-1950 dhe inauguruar mė 16 qershor tė 1950, stadiumi “Marakana” ka qenė impianti mė i madh qė ka ngritur ndonjėherė dora e njeriut. Kapaciteti origjinal i tij ka qenė 200 mijė vende, por pas rikonstruksionit tė viteve ‘90 kapaciteti i tij u ul ndjeshėm pėr tė bėrė tė mundur edhe sigurinė e tij. Tashmė shtėpia e skuadrave Botafogo, Flamengo dhe Fluminense merr rreth 95 mijė vende. Ky stadium ėshtė ngritur nė njė nga lagjet mė tė populluara tė Rio de Zhaineros dhe mbetet si impianti mė i stėrgjatė nė botė. Ish-mesfushori i Flamengos, Ziko, mban rekordin si golashėnues nė kėtė stadium. Ai ka shėnuar 333 gola nė 435 ndeshje.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: 50 stadiumet mė tė mėdha nė botė   Fr 08 Feb 2008, 03:04

Lista

1) Rungnado
May Day Stadium
Kapaciteti: 150,000 vende; (Kore e Veriut)

2) Salt Lake Stadium
Kapaciteti: 120,000 vende; (Indi)

3) Azteca Stadium (Meksikė)
Kapaciteti: 105,000 vende

4) Bukit Jalil National Stadium
Kapaciteti: 100,200 vende; (Malajzi)

5) Gelora Bung Karno Stadium
Kapaciteti: 100,000 vende; (Indonezi)

6) Melbourne Cricket Ground
Kapaciteti: 100,000 vende; (Australi)

7) Camp Nou Stadium
Kapaciteti: 98,787 vende; (Spanjė)

Cool Maracana Stadium
Kapaciteti: 95,000 vende; (Brazil)

9) Azadi Stadium
Kapaciteti: 90,000 vende; (Iran)

10) Wembley Stadium
Kapaciteti: 90,000 vende; (Angli)

11) Luzhniki Stadium
Kapaciteti: 84,745 vende; (Rusi)

12) Monumental Isidro Stadium
Kapaciteti: 83,835; (Ekuador)

13) Telstra Stadium
Kapaciteti: 83,500 vende; (Australi)

14) Olimpiyskiy stadium
Kapaciteti: 83,450 vende; (Ukrainė)

15) Stadio Giuseppe Meazza
Kapaciteti: 82,955 vende; (Itali)

16) Stadio Olimpico
Kapaciteti: 82,656 vende; (Itali)

17) Croke Park Stadium
Kapaciteti: 82,500 vende; (Irlandė)

18) Ataturk Olympic Stadium
Kapaciteti: 81,283 vende; (Turqi)

19) Signal Iduna Park
Kapaciteti: 81,264 vende; (Gjermani)

20) Estadio Santiago Bernabeu
Kapaciteti: 80,354 vende; (Spanjė)

21) Giants Stadium
Kapaciteti: 80,242 vende; (USA)

22) Estadio Monumental “U”
Kapaciteti: 80,093 vende; (Peru)

23) Guangdong Olympic Stadium
Kapaciteti: 80,012 vende; (Kinė)

24) Borg El Arab Stadium
Kapaciteti: 80,000 vende; (Egjipt)

25) Stade des Martyrs
Kapaciteti: 80,000 vende; (RD Kongo)

26) Estadio do Morumbi
Kapaciteti: 80,000 vende; (Brazil)

27) Shanghai Stadium
Kapaciteti: 80,000 vende; (Kinė)

28) Stade de Francė
Kapaciteti: 79,959 vende; (Francė)

29) Stadio San Paolo
Kapaciteti: 78,210 vende; (Itali)

30) Jawaharlal Nehru Stadium
Kapaciteti: 78,000 vende; (Indi)

31) Soccer City Stadium
Kapaciteti: 78,000 vende; (Afrikė e Jugut)

32) Old Trafford
Kapaciteti: 76,212 vende; (Angli)

33) Hrazdan Stadium
Kapaciteti: 75,000 vende: (Armeni)

34) Naghsh e Jahan Stadium
Kapaciteti: 75,000 vende; (Iran)

35) Millennium Stadium
Kapaciteti: 74,500 vende; (Uells)

36) Olympiastadion
Kapaciteti: 74,228 vende; (Gjermani)

37) Kairo International Stadium
Kapaciteti: 74,100 vende; (Egjipt)

38) International Stadium Yokohama
Kapaciteti: 72,327 vende; (Japoni)

39) Estadio Parque do Sabia
Kapaciteti: 72,000 vende; (Brazil)

40) Mineirao Stadium
Kapaciteti: 71,860 vende; (Brazil)

41) Athens Olympic Stadium
Kapaciteti: 71,030 vende; (Greqi)

42) Yadegare Imam Stadium
Kapaciteti: 71,000 vende; (Iran)

43) Kim Il-sung Stadium
Kapaciteti: 70,000 vende; (Kore e Veriut)

44) Allianz Arena
Kapaciteti: 69,901 vende; (Gjermani)

45) Shah Alam Stadium
Kapaciteti: 69,372 vende; (Malajzi)

46) Castelao Stadium
Kapaciteti: 69,000 vende; (Brazil)

47) Ferenc Puskas Stadium
Kapaciteti: 68,976 vende; (Hungari)

48) Gillette Stadium
Kapaciteti: 68,756 vende; (USA)

49) Stadio delle Alpi
Kapaciteti: 67,229 vende; (Itali)

50) King Fahd II Stadium
Kapaciteti: 67,000 vende; (Arabi Saudite)
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
50 stadiumet mė tė mėdha nė botė
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: ,, Sport ,,-
Gehe zu: