AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Fillon fushata zgjedhore nė Kosovė

Nach unten 
AutorNachricht
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Fillon fushata zgjedhore nė Kosovė   Mi 06 Feb 2008, 00:19

Subjektet politike nė Kosovė fillojnė zyrtarisht fushatėn elektorale pėr zgjedhjet qėndrore dhe ato komunale qė mbahen mė 17 nėntor.
Shumica e forcave politike qė garojnė nė kėto zgjedhje nė programet e tyre kanė prioritet pavarėsinė e Kosovės dhe zhvillimin ekonomik.

Ndonėse pėr herė tė parė nė Kosovė do tė mbahen dy palė zgjedhje nė tė njejtėn ditė, fushata zgjedhore do tė jetė mė e shkurtėr.

Forcat kryesore politike dhe Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, janė pajtuar qė fushata pėr zgjedhjet e 17 nėntorit tė zgjasė vetėm tre javė.

Kjo pėr shkak tė shmangies tė tensioneve tė mundshme politike gjatė aktiviteteve parazgjedhore, tė cilat mbahen paralelisht me negociatat pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės.

Pak ditė mė parė mė nismėn e presidentit Fatmir Sejdiu subjektet politike kanė nėnshkruar njė deklaratė me tė cilėn janė zotuar pėr zhvillimin e njė fushate korrekte dhe dinjitoze.

Forcat politike hyjnė nė garė pėr tė marrė pushtetin qėndor dhe atė lokal me programet e tyre qė pėrqėndrohen nė radhė tė parė te pavarėsia e Kosovės dhe zhvillimi ekonomik, por nuk mungojnė as programet pėr qeverisjen e mirė, arsimin, shėndetėsinė e mirėqenien sociale.

Ndonėse fushata zgjedhore zyrtarisht filloi tė enjten shumica e subjekteve politike i kanė nisur aktivitetet e tyre disa ditė mė parė.

Posterė e materiale tė tjera propagandistike me pėrmbajtje partiake kanė mbuluar vendin ditėve tė fundit, ndėrsa disa parti politike tashmė kanė mbajtur edhe takimet e para me elektoratin e tyre.

Nė zgjedhjet e 17 nėntorit do tė garojnė 97 subjekte politike tė tė gjitha komuniteteve.

Tė drejtėn pėr tė votuar do ta kenė rreth 1 milion e gjysmė qytetarė tė Kosovės.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Fillon fushata zgjedhore nė Kosovė
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: Politik-
Gehe zu: