AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Qka ėsht Dashuria?

Nach unten 
AutorNachricht
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Qka ėsht Dashuria?   Di 05 Feb 2008, 16:39

Dashuria ėshtė njė ndjenjė e fuqishme dhe e jashtėzakonshme pėr njė njeri, njė vend ose diēka. Ajo bazohet tek afria, dobia (nė kuptimin anėsor), dhe/ose mbi dėshirėn dhe tėrheqjen erotike. Dashuria mund tė kuptohet edhe si njė pėrkujdesje ose vlerėsim i thellė. Dashuria mendohet zakonisht e pamundshme tė pėrkufizohet.

Pėr kėtė arsye, dashuria ėshtė ēėshtje debatesh. Disa madje e mohojne qėnėsinė e saj. Tė tjerė e quajnė atė njė abstraksion tė shpikur, nganjėherė duke e datuar "shpikje" e Evropės oborrtare gjatė ose pas mesjetės.

KRISHTERIM:
Ne krishterim dashuria e Perendise ėshtė dashamiresia e Zotit pėr krijesat tokėsore. Sipas Letrės sė parė tė Gjonit (4,16), Perėndia vetė ėshtė Dashuri.

Pėr te krishteret ēdo veprim i Perėndisė (krijimi, shpėtimi pas mėkatit zanafillor, pėrkujdesja pėr krijesat e tij), ėshtė kryer nga dashuria. Shen Pali, ne Letraen e efesianeve(2,4-5) pohon se Perendia "pėr dashurine e madhe, me te cilen na ka dashur, na ka bere te ringjallemi ne Krishtin". Ngjarja kryesore e Krishterimit, vdekja dhe ringjallja e Jezusit ėshtė pikerisht deshmia e dashurise se Perendise.
Ne krishterim dashuria e Perendise ėshtė dashamiresia e Zotit pėr krijesat tokėsore. Sipas Letrės sė parė tė Gjonit (4,16), Perėndia vetė ėshtė Dashuri.
Pėr te krishteret ēdo veprim i Perėndisė (krijimi, shpėtimi pas mėkatit zanafillor, pėrkujdesja pėr krijesat e tij), ėshtė kryer nga dashuria. Shen Pali, ne Letraen e efesianeve(2,4-5) pohon se Perendia "pėr dashurine e madhe, me te cilen na ka dashur, na ka bere te ringjallemi ne Krishtin". Ngjarja kryesore e Krishterimit, vdekja dhe ringjallja e Jezusit ėshtė pikerisht deshmia e dashurise se Perendise.

BUDIZĖM
Dashuria ne budizem perkon me nje ndjenje sureale dhe eterike qe perfshin nje spekter te gjere emocionesh dhe qe nderlidhet me objekte reale dhe ireale.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Qka ėsht Dashuria?   Di 05 Feb 2008, 17:43

sahsaghsaghsahgsahgsahgsahg kqyre more njoni po dika qa osht dashurija ncncncc
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Re: Qka ėsht Dashuria?   So 10 Feb 2008, 13:05

hahahahhaha normal qe e di qka osht qy:P
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Mr_Montana

avatar

Anzahl der Beiträge : 233
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Re: Qka ėsht Dashuria?   Di 12 Feb 2008, 14:31

Dashuria Osht GJithqka Razz
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Qka ėsht Dashuria?   

Nach oben Nach unten
 
Qka ėsht Dashuria?
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: :: Dashuria ::-
Gehe zu: