AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Poezi Dashurie.

Nach unten 
AutorNachricht
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Poezi Dashurie.   Di 05 Feb 2008, 16:26

Dashuria

Koha ėshtė tė duhemi,
tė kesh besim ne mua kur tė them: Trime,
tė kem besim nė ty kur mė thua: Trim.
Por kokėn time kryeneēe shumė kurthe ngrite,
shumė e pushkėt mbushi babai yt, fisi yt,
njė mijė e njė tė zeza kurdise ku do t'ma zije pritėn.
E nėn njė kulm banonim,
nga frėngjia me ditė mė peshove,
me ditė lexoja Shekspirin nė hijen e Kullės,
se mos do tė takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinėn nga dielli, nga acari!
Kam frikė se ma therin syrin cubat e territ,
kam frikė se mė vrasin pas shpine tė pabesėt.
Dashuria ime, ma zgjat dorėn ta kapėrcejme kėtė
ujė tė madh,
i huaj s'jam as vij nga tokė e vdekshme.

Nė fund tė livadhit tė kositur a po sheh:
ai kali i bardhė ėshtė yni tash e pėrgjithmonė.
Mė shikon drejt nė sy, lėri zėnkat, fjalėt, sharjet.
Unė do tė sjell Lulen nga zemra e bjeshkės,
do ta ndez llambėn nė kullė,
do ta hedh farėn nė tokėn e re.
Kur tė desha, ēoje dashuri pas shtatė katundeve
e tė rėnat tė forta i kishe.
Kur mė deshe, ēoja dashuri me njė grua tė marrė
e mėhalla jehonte nga shpifjet.
Na ikujeta, trime, si s'menduam pak edhe pėr vete.
Koha ėshtė tė duhemi.

_________________________________________________

Dashuria

A
Do tė lėvdoj dashurinė
barabar me perėndinė,
se dashuri e vėrtetė,
na mban tė gjallė nė jetė.

S'e kam parė perėndinė,
shoh ngaherė dashunnė;
dashuria mbretėron,
se njeriu pa tė s'rron.
Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėte jetė
ėshtė dashuria vetė.


C

Kur jeshmė tė vegjėl, si moll' e pabėrė,
putheshim ngaherė, ditėnė tė tėrė;
vij e tė kėrkojė, vij e tė thėrresė,
losnim tė dy bashkė, rronim me njė shpresė.
Mba mend sa tė desha, mba mend sa mė deshe?
Mba mend si mė thoshe e vogėl kur jeshe?
Tani qė jam burrė, tani q'u madhove,
dashurin' e parė pse vall' e harrove?
Tani q'u poq molla, e hanė tė tjerė,
mikn' e djalėrisė s'e qas as nė derė!
Po, si dallėndyshja vete nė vend tjetėr
dhe kthehctf.' prapė nė fole tė vjetėr,
Ashtu zėmra jote mundet tė kujtojė
mikn' e djaleris dhe prapė ta dojė.


D

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!


E

Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata mbi thua,
ballėtė si diell, faqetė si mollė,
qafa jot' e gjatė, mesi yt i hollė,
sisėtė si shegė, dhėmbėt si thėlpėnjė,
buzėt si burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!


F

E mban mėnd, moj Marė,
dashurin' e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.

Unė pa ty s'rrojė,
vij' e tė kėrkojė;
tl pa mua s'rroje,
vij' e me kėrkoje.

Nė lule me erė
putheshim ngahere,
dhe si burr' e grua
losnim nėnė ftua.

Njė ditė, tė dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėte jetė
ėshtė dashuria vetė.


C

Kur jeshmė tė vegjėl, si moll' e pabėrė,
putheshim ngaherė, ditėnė tė tėrė;
vij e tė kėrkojė, vij e tė thėrresė,
losnim tė dy bashkė, rronim me njė shpresė.
Mba mend sa tė desha, mba mend sa mė deshe?
Mba mend si mė thoshe e vogėl kur jeshe?
Tani qė jam burrė, tani q'u madhove,
dashurin' e parė pse vall' e harrove?
Tani q'u poq molla, e hanė tė tjerė,
mikn' e djalėrisė s'e qas as nė derė!
Po, si dallėndyshja vete nė vend tjetėr
dhe kthehctf.' prapė nė fole tė vjetėr,
Ashtu zėmra jote mundet tė kujtojė
mikn' e djaleris dhe prapė ta dojė.


D

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!

E

Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata
mbi thua,ballėtė si diell,
faqetė si mollė,qafa jot' e gjatė,
mesi yt i hollė,sisėtė si shegė,
dhėmbėt si thėlpėnjė,buzėt si
burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!

F

E mban mėnd, moj Marė,
dashurin' e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.

Unė pa ty s'rrojė,
vij' e tė kėrkojė;
tl pa mua s'rroje,
vij' e me kėrkoje.

Nė lule me erė
putheshim ngahere,
dhe si burr' e grua
losnim nėnė ftua.

Njė ditė, tė dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
nė ferra, nė gurė,
u fshehm' kaqė bukur,
Sa s'ugjendm'dot kurrė...

G

0 moj lulja manushaqe,
ndėgjo dashurinė ē'thotė:
Tė lozėm faqe pėr faqe,
Tė na pėrzienė lotė.

I

Pika-pika bie shiu
dhe dėbora flokė-flokė,
vetėtin e fryn veriu,
breshėri kėrcet mi tokė!

Le tė fryjė er' e ftohtė,
s'ka ē'mė bėn dimėri mua:
Dashuria mė mban ngrohtė,
se pushtoj atė qė dua.

Kur fryn era me tallas,
kur bie dėbor' e shi,
sa flė njeriu me gas,
kur ka mikenė nė gji!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   Mi 06 Feb 2008, 01:39

Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!
Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty
Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon
zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr


Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   Mi 06 Feb 2008, 01:40

Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!
Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty
Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon
zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr


Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   Mi 06 Feb 2008, 01:42

Te Dua Ty

Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

---------------------

T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj

-----------

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

------------------

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,

Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime

----------

Dashuria u jep mend
Ayre qė s'kanė
Ndėrsa u merr mend
Atyre qė kanė

------------------

Ne te kumanoves e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e kumanovares eshte shume shtrenjt

----------

Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

------------------

Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

----------

Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...

---------------

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

----------------------

E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.

-----------

do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi

------------------

Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti....!!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   So 10 Feb 2008, 13:09

1. DRIDHESHIN BUZET NE PUTHJEN E GJATE
DASHURIA DHE URREJTJA,PREHESHIN
NE TE NJEJTIN SHTRAT!2."Ti se meriton dashurinƫ time"

Ti hyre nƫ zemrƫn time e gjete tƫ vrarƫ
kisha harruar tƫ qeshuren
shok kisha trishtimin !
nga plagƫt e jetƫs i mbushur me varrƫ
doja tƫ shƫrohesha
tek ti pashƫ shpƫtimin !!
Tƫ desha si shpirtin - si i verbƫr tƫ besova
ƫndƫrrat ty ti fala
shpirtin tim ta dhashƫ !
qaj- qaj zemra ime - kam frikƫ se gabova
desha tƫ tƫ shƫroja
mƫ shum plagƫ tƫ dhashƫ !!.Qaj-qaj zemra ime-dhe un bashkƫ me ty
ajo kurrƫ s,mƫ ka dashur
iku mƫ harroj !
nƫ vend tƫ dashurisƫ- lotin mƫ la nƫ sy
e desha me shpirt
ajo mƫ mashtroj !!.dhe pse zemrƫn time ke pƫr tƫ ma coptuar
dora mu mƫ dridhet
kto fjal kur ti shkruaj !
zhduku pƫrgjithmon - ti s,mƫ ke merituar
me shpirt tƫ kam dashtƫ
kurrƫ pƫr ty s,do vuaj !!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
RoCk3r

avatar

Anzahl der Beiträge : 202
Alter : 28
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   So 10 Feb 2008, 13:09

Lamtumire

Lamtumire pergjithmone
dy zera po thojne ngadale
pastaj pikuan ca lote mbi faqe
se syte po qajne me mall

Lamtumire plot vuajtje e dhimbje
dy zera i than njera-tjetres
si lejuan te ishin te lumtur
prandaj i dhane fund jetes

Lamtumire, si heshte ne zemer
zemrat e tyre shporoi
i vrau vetem nje flal
nga kjo bote i largoi.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
teut@Anzahl der Beiträge : 10
Anmeldedatum : 06.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   Di 12 Feb 2008, 03:07

A je i lumtur?!


Hijet e jetės mbuluan rrugen pėr tek ty
mė kėrkove, tė kerkova; nuk u gjetėm,
mjegull tė dendur thuri fati rreth nesh,
humbėm rrugėve te jetės desht e pa deshtė.

Sod qėnrojm karshi njėri tjetrit dhe shiqohemi nė katėr sy,
o sa shumė ti deshta ata sy.........
rruget tona prap u kryqėzuan Øsa pėr sherr
po pse tash , pse ky fat aq i mjerė

Sa kam ėndrru me tė taku, e me mu ulė karshi
por vonė tė solli jeta, a se sheh se m'kan thy
ne ishim loder fati, vėshtir asht mu pajtu
pamvarsisht cka ndjejmė, von ėshtė me vazhdu

tash mė shiqon dhe mė pėrpin me sy
``ske faj ti``mė the,fati na ndėshkoj
Po qi bėm ne fatit , ne ishim veq fėmij
dashuronim si tė marr, pa asnji djallėzi.

Fati mė pėrplasi ktu ku jam, a po mė sheh?
unė ekzistoj por nuk jetojė por fajin ti se ke,
Skam ardh me kėrku ndihmė as mėshirė,
Veq dua tė di a je i lumtur, a pate fat mė tė mir?

As po as jo s'mė the veq mė shiqove me pikllim
shihej ne syt e tu, spat nevoj per komentim,
mė the ende tė dua , kurr stė kam harru,
skemi faj asnjėri, fati deshti kshtu.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
teut@Anzahl der Beiträge : 10
Anmeldedatum : 06.02.08

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   Di 12 Feb 2008, 13:30

Vetėm ekzisto, mjafton. FLM


Vetėm ekzisto, mjafton!
Largėsit nuk jan vrasės i dashuris
tė kam kėtu nė zemėr, tė marrė me vete
ngado qė shkova nė zemėr mė mbete.

Kush tha se largėsia vret dashurit,
dashuritė e vėrteta nuk vdesin.
ja ku jam dėshmi e gjallė
se vitet dashurin sma kan vrar.

RRugė tė vėshtir pata deri kėtu,
dhe nuk ishte e leht me te bart nėper vite.
ani cka se je larg, kujtimi jeton,
e gjallė ėshtė ndjenja, mjafton se mė don.

Ti je larg , po, kjo ėshtė e vėrtet,
e dashuria urė lidhse na u ba,
mjafton se e di se ende mė don,
mjafton se nė zemrėn time ti ende ekziston.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Poezi Dashurie.   

Nach oben Nach unten
 
Poezi Dashurie.
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: :: Dashuria ::-
Gehe zu: