AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 Si tė rrisim shpejtsin e Kompjuterit(PC)

Nach unten 
AutorNachricht
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Si tė rrisim shpejtsin e Kompjuterit(PC)   Fr 08 Feb 2008, 01:32

Kjo temė ju dedikohet atyre qė kan njohuri pėr kompjuter por nėse e lexoni me vėmendje edhe dikush qė nuk ka njohuri pėr kompjuter mundet me ja rrit shpejtsin Kompjuterit tij.

Ka metoda tė ndryshme pėr rritjen e shpejtėsis tė kompjuterit, por ndėr to jan edhe disa tė rrėzikshme (Ndryshimet Hardverike dhe ndryshimet e konfigurimeve nė BIOS) tė cilat mund tė qojn edhe deri tek prishja e PC-sė tuaj.

Metodat e rrėzikshme janė: Ndryshimet Hardverike dhe ndryshimet e konfigurimeve nė BIOS


Ndryshimet hardverike:

Te ndryshimet hardverike bėhet ndėrrimi i Procesorit “CPU” dhe ndėrrimi i RAM memorjes (Random access memory).
Kujdes kur ndrroni CPU lexoni librin e Pllakės Amė (Motherboard) se qfar CPU mundeni mi vendos. Gjithashtu edhe pėr ndrrimin e RAM memorjes duhet ta dini qfar tipi me ble 168-pin DIMM apo 72-pin SIMM, modelet tjera kan dal prej pėrdorimit.


Ndryshimet e konfigurimeve nė BIOS:

Ndryshimi i frekuencave tė Procesorit “CPU” (Rritja e Mhz tė Clock)
Ndryshimi i frekuencave tė RAM memorjes “DIMM, SIMM etj.”
Referimet e voltazhės tė Memorjes Fizike “DDR, SDR etj.”
Ndryshimet e voltazhės tė Procesorit “CPU”

Ju kisha rekomandu qė nėse dėshironi tja rrisni shpejtėsin PC tuaj te ndryshimet e konfiguracioneve nė BIOS tė bėni ndryshime vetėm nė frekuencat e Procesorit “CPU” sepse kto tjerat rekomandohet mi lan nė mėnyr automatike.
Kujdes edhe nėse vendosni me bo ndryshime nė frekuencat e Procesorit “CPU” sė pari duhet tė siguroni njė CPU FAN (Ventilator pėr ftohjen e procesorit) ma tė madh se at qė e ka sepse i vetmi rrėzik ėshtė qė pasi tja rritni Mhz tė Clock, Procesori punon nė frekuenca ma t’larta kėshtu qė edhe nxehet ma shum dhe si pasoj e kėsaj mund t’vjen edhe deri tek djegėja e tij.


Si bėhet ndryshimi i konfigurimeve nė BIOS?
Ristaro Kompjuterin dhe futu nė BIOS, aty zgjedh menyn Advanced pastoj shko tek rreshti CPU Frequency dhe rrit Mhz tė Clock.


Metoda e shpejt dhe GRATIS veproni sipas rendit me ngjyr tė kuqe.

Nuk ėshtė e domosdoshme ndrrimi i CPU FAN nėse keni programe qė tregon temperaturen e CPU dhe e vereni se nuk ka nevoj me ja ndėrru CPU FAN.
Njė program qė informon dhe mundėson ndryshimin e tė gjithave funksioneve Hardverike dhe Softverike, EVEREST Ultimate Edition 2006
http://everest.en.softonic.com/ie/49832


Metodat jo tė rrezikshme pėrmes Softverėve.

Kėrko nė Google Programe tė cilėt bėjn optimizimin e sistemit pastaj hap Ėeb faqen http://www.download.com shkruaj emrin e programit, shkarkoje, instaloje dhe optimizo sistemin te cilėt ndikojn shum edhe nė punėn e diskut (HardDisk).

Njė ndėr programet qė ka ndikim tė madh pėr optimizimin e sistemit ėshtė edhe INTELLI HYPER SPEED BOOSTER i cili pėr tė njejtėn koh optimizon edhe Bandwith-in dhe si rezulltat i kėsaj dot keni edhe rrjetin e Internetit pak ma t’shpejt, kėtu mund ta shkarkoni .
http://www.shareėareplaza.com/Intell...oad_26778.html

OptimizeXP Hardėare Edition
http://www.programurl.com/optimizexp...re-edition.htm
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Si tė rrisim shpejtsin e Kompjuterit(PC)
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: programs/applications-
Gehe zu: