AlbaRadio.ch

AlbaRadio.ch Official Forum..
 
StartseiteStartseite  FAQFAQ  SuchenSuchen  AnmeldenAnmelden  MitgliederMitglieder  NutzergruppenNutzergruppen  LoginLogin  

Teilen | 
 

 FjaL tė urta

Nach unten 
AutorNachricht
coach

avatar

Anzahl der Beiträge : 64
Alter : 35
Ort : Buchs SG | Preshava-CiTy
Anmeldedatum : 03.02.08

BeitragThema: FjaL tė urta   Di 05 Feb 2008, 12:56

♦ İ menēuri e mёson e edukaten nga i pa edukuari.


♦ Burri ёshtё burrё edhe se nuk kal ek, gomari ёshtё gomar edhe sek a somar. (Semer)


♦ Tё rinjtё kujtojnё se pleqtё janё budallenjё, por pleqt e dinё set ё rinjtё janё budallenjё. (George Champon).


♦ All-llahu i ka dhёnё njeriut njё gojё dhe dy veshё prandaj duhet njё herё tё flasё e dy herё tё dёgjojё.


♦ Pёr tё jetuar duhet tё hamё por nuk duhet tё jetojmё pёr tё ngrёnё.


♦ Mos ia merr fakirit pasurinё set ё del fije fije.


♦ Nёse di ta lexosh do ta kuptosh seē do njeri ёshtё njё libёr. (W.Elleriy Chan).


♦ Tё shkruash kujtime do tё thotё tё shpёtosh diēka nga vdekja.


♦ Ёshtё i lumtur ai njeri qё jeton me kujtime, njeriu sa tё imagjinojё jeton.


♦ Koha nuk blehet me lekё por leku fitohet me kohё.


♦ Nёse njё qen kafshon njё burrё kjo nuk ёshtё njё lajm por nёse njё burrё kafshon nje qen atёhere kjo ёshtё njё lajm.


♦ Mos harro! Bleta qё nga goja nxjerrё mjaltin nё bisht ka thumbin. (Lili).


♦ Ai qё di zanatin e tё folurit nuk i flet tё gjitha ata tё cilat i mendon por ata qё i flet mё parё i mendon pastaj i flet. (Aristoteli).


♦ Njerёzit sam ё pak tё mendojnё aq mё tepёr flasin.


♦ Nёse e harroni veten pёr tё ndihmuar tё tjerёt atёhere kurrё nuk kanё pёr tu harruar. (Dostojevski).


♦ Budallenjtё asnjё herё nuk stresohen. (Geothe).


♦ Nё shoqёri gёzimet dhe dobitё kurse nё miqёri hidhёrimet dhe humbjet janё tё pёrbashkёta. (Pejami Safa).


♦ Nuk pёrsёritet historia por gabimet.


♦ Tre vetё mund tё fshehin njё sekret nёse dy prej tyre kanё vdekur. (Benjamin).


♦ Dijetari qё nuk punon me diturinё e tij ёshtё si puna e gjilpёrёs lakuriq qё vesh tё tjerёt.


♦ Vizatimi pa pёrdorur gomё ёshtё zanati i cili quhet jetё. (John Christian).


♦ Nё rini ditёt janё tё shukrta vitet janё tё gjatё, nё pleqёri ditёt e gjata vitet e shkurtёr. (Panin).


♦ Thjeshtёsia nuk blihet me lekё por ēdo gjё mund ta blejё. (Montaine).


♦ O njeri kur tё ndjesh vёshtirёsi nё zemёr, sёmundje nё trup dhe mangёsi ne risk ta dish se ke folur kot.


♦ Ai qё ka gjuhё tё ёmbёl ka shumё miq.


♦ Nёse do ta dish se nga ka ardhur paraja shikoje sek u shkon. (ebu Hanife).


♦ Biri im qaj tan ise nesёr nuk do qash dot. Atё qё e kupton sot nesёr nuk do ta kuptosh dot. (N.Fazёll).


♦ Nga gurёt e zezё qё ndodhen nё oriz mos tё kini frikё, frikё duhet tё keni nga gurёt e bardhё.


♦ Pyetje: O i dashuri i All-llahut xh.sh na thuaj njeriu si duhet tё jenё? Pёrgjigje: Ashtu si tё jenё ne momentin e vdekjes duhet tё jenё.


♦ Si keni jetuar do tё vdisni, ashtu si keni vdekur do tё ringjalleni.


♦ Mёsuam tё fluturojmё si zogjt, tё notojmё si peshqit por harruam diēka mё tё thjeshtё dhe tё rёndёsishme tё jetojmё si vёllezёr. (M.L.King).


♦ Detura mё e rёndёsishme pёr ne ёshtё ti mёsojmё veshёt tё dёgjojnё atё qё flasim.


♦ Kur fillojnё sorrat tё bёrtasin bilbilat heshtin. (Mevlana).


♦ Zemra me ēfarё tё jenё e mbushur nga buzёt ato derdhen.


♦ Me njerёzit jetoni nё atё mёnyrё qё kur tё vdisni edhe armiqtё tё qajnё pёr ju.


♦ Mirёsia ndaj babait dhe nёnёs tё lehtёson mundimet e vdekjes. (A.Rufai).


♦ Fёmijeve mёsojuni si tё mbajnё gjuhёn se pёr tё folur mёsojnё pa tjetёr. (Benjamin).


♦ Ai qё nuk falet nuk ёshtё qafir por mos harroni se edhe qafiri nuk falet. (S.H Tunahan).


♦ Pa mёsuar edukatёn dituria nuk mesohet. (Sufjani Thevri).


♦ Tё jetosh pa e kuptuar kёtё jetё ёshtё mё e rёndё se ta humbasёsh atё.


♦ All-llahu xh.sh e mёshiroftё atё qё mi sjellё mangёsitё e mia si dhuratё. (Omeri r.a).


♦ Deti nuk ndotet se e ka prekur qeni me buzё. (Mevlana).


♦ Dhimbjet e vogla mund tё flasin por tё mёdhat nuk kanё gjuhё pёr tё folur. (Seneca).


♦ Nuk pyetet shoku i vjelljes pёr tё vёrtetuar se je apo nuk je hajdut. (C.Motowe).


♦ Harimi dhe falja janё hakmarrja e njeriut tё mirё. (Sehiler).


♦ Vagabond ёshtё rritja e fёmijёs injorant. (M.İkbal).


♦ Ata qё ecin mbrapa asnjё herё nuk mund tё bёhen udhёheqёs. (Atilla):


♦ Erdhi dita qava pёr ditёt qё kam qarё. (Ebu Bekri).


♦ Nё luftё mё shumё vdesin ata qё largohen nga lufta se ata qё luftojnё. (Logertof).


♦ Burrёria prezantohet me drejtёsi por drejtёsia nuk prezantohet me burrёri. (Aliu r.a).


♦ Dy tipe njerёzish janё gjithmonё tё uritur: Ai qё kёrkon dituri dhe ai qё kёrkon pasuri. (Jusuf İslam)


♦ İ vetmi dhe mё i dashuri profesion pёr mua ёshtё mbajtja e fjalёs, e vёrteta.

powered by: Be^CooL
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen http://www.aLbaradio.cH & http://forum.albaradio.ch/
``BuuJJaaR``

avatar

Anzahl der Beiträge : 399
Anmeldedatum : 04.02.08

BeitragThema: Re: FjaL tė urta   Mi 06 Feb 2008, 00:52

1.Mos i beso fjalet e bukura se jan fukaradhek,beso fjalet e zemres,se ata fjal te dojn vertet.

2.Jetojme sepse pavaresisht nga gjendja emocionale, cdo cast ne jeten tone eshte motivues dhe premtues. Cdo gezim, hidherim, dhe luhatje shpirterore te ben te shohesh perpara.Jetojme sepse jemi lindur ne 1bote,ku nga dita e pare qe hapem syte jemi trajnuar moralisht e fizikisht per perballjen e ciklit jetesor. Na čshte thene qe kemi nje jete per te jetuar dhe per ta gezuar dhe cdo moment s'perseritet 2 here ...

3.Kujt ja bon paradite ta kthen masdite...!

4.Dashuria eshte si hija;kur ti e ndjek ajo te iken,kur ajo te ndjek ti ik prej saj....

5.Nė vend qė tė shesėsh dituri dhe zotėsi, pėrpiqu t’i fitosh ato.

6.askush nuk i sheh te metat e veta!e te tjereve po!
derisa ti pershkruan nje njeri tjeter ne te vertete pershkruan veten dhe te metat e tua!!!!

7.Ti duhet te jesh vet ndryshimi qe deshiron te shohesh ne bote!

8.Shijoje Kenaqsine tek bukuria aty ku Zemra qetesohet

9.S’ka gjė mė tė keqe se tė pėrqeshurit, sepse mė shumė prek tė mirėt se tė kqinjtė.

10.Njerėzit janė tė njejtė para natyrės, edukata i bėn tė dallohen.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
FjaL tė urta
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
AlbaRadio.ch :: :: Dashuria ::-
Gehe zu: